V Brazílii narůstá počet nakažených, Evropa se otevírá světu

foto Pracovník hřbitova v ochranném obleku před pohřbem oběti koronaviru v brazilském městě Nova Iguacu, 30. června 2020.

Brasília/Madrid/Atény - Zatímco americký kontinent zastoupený zejména Spojenými státy a Brazílií se i nadále potýká s narůstajícími počty nových případů nákazy koronavirem, země Evropské unie dnes dál pokračovaly s uvolňováním restrikcí. Do EU mohou ode dneška cestovat občané 14 nečlenských zemí, Španělsko a Portugalsko otevřely společné hranice a Řecko přivítá návštěvníky na všech svých mezinárodních letištích.

Počet případů koronavirové nákazy se v červnu zdvojnásobil ve 14 státech USA, včetně Kalifornie, Floridy a Texasu. Vyplývá to z analýzy agentury Reuters. Na celostátní úrovni přibylo v červnu případů o 46 procent, úmrtí s nemocí covid-19 pak o 21 procent. Spojené státy pandemie zasáhla v globálním měřítku nejhůře, nákaza se od propuknutí nemoci prokázala u více než 2,6 milionu lidí, přes 127.000 jich zemřelo.

V Brazílii, která je po USA druhým nejhůře zasaženým státem, za poslední den přibylo bezmála 34.000 potvrzených případů nákazy koronavirem a 1280 úmrtí s nemocí covid-19. Celkem největší latinskoamerická země registruje 1,402.041 infekcí a 59.594 úmrtí, uvádí data americké Univerzity Johnse Hopkinse (UJH).

Trojici států a nejvyššími počty nakažených uzavírá Rusko, kde však dál klesá denní přírůstek potvrzených infekcí. Naopak počet zemřelých s nemocí covid-19 opět výrazně stoupl, a to nad 200. Od začátku epidemie Rusko eviduje 654.479 nakažených, 9536 lidí zemřelo.

Evropská unie v úterý schválila seznam 14 zemí, jejichž občané mohou ode dneška cestovat do unijních států. Jsou mezi nimi například Austrálie, Kanada, Japonsko, Korea, Srbsko či Černá Hora. Podmínečně na seznamu jako patnáctá figuruje i Čína, která musí nejprve povolit vstup občanů EU na své území. Na listině nejsou například USA a Rusko, chybí i Turecko, nad čímž dnes vyjádřil nelibost tamní prezident Recep Tayyip Erdogan.

Česko už dříve oznámilo, že hodlá od středy pouštět na své území pouze obyvatele osmi zemí ze schváleného seznamu. Nejsou mezi nimi Čína, Gruzie, Uruguay ani africké státy.

Řecko obnovilo provoz na svých letištích, mezinárodní lety dosud přijímala jen letiště v Aténách a Soluni. Cizinci z 25 zemí Evropské unie a 14 zemí mimo ni musí před příletem do Řecka vyplnit formulář a na letištích se budou muset podrobit namátkovým testům na koronavirus. Při slavnostní ceremonii za přítomnosti státníků se dnes po třech měsících otevřely také hranice mezi Španělskem a Portugalskem.

V pevninské Číně, kde se v minulých týdnech objevilo nové ohnisko v Pekingu, dnes úřady oznámily tři nové případy. Všechny pocházejí z hlavního města.

Japonské Tokio, kde se dnes potvrdilo 67 nových případů, poprvé po čtyřech měsících přivítalo s hygienickými opatřeními návštěvníky do tamního Disneylandu. Kolem tisíce dalších případů infekce dnes oznámily Filipíny a Indonésie.

Palestinské úřady obnovily kvůli prudkému nárůstu případů nákazy koronavirem uzávěru oblasti Hebronu na Západním břehu Jordánu. Více než 850 nových případů ohlásil také Izrael, což je v zemi dosud vůbec nejvyšší denní nárůst počtu nakažených.

RTR: Ve 14 státech USA se v červnu zdvojnásobil počet nakažených

Počet případů koronavirové nákazy se během června zdvojnásobil ve 14 státech USA, včetně Kalifornie, Floridy či Texasu. Nejmenší přírůstek má naopak New York, který byl dlouho hlavním ohniskem nákazy v zemi. Vyplývá to z analýzy agentury Reuters. Kvůli nepříznivému vývoji už podle televize CNN více než třetina států pozastavila rušení karanténních opatření. I dnes některé oblasti hlásily mimořádně vysoké počty nových nákaz a úmrtí připisovaných nemoci covid-19.

V USA v posledních dnech statistika známých případů infekce narůstá tempem okolo 40.000 případů denně, tedy rychleji než při prvním vrcholu epidemie na začátku dubna. Podle deníku The New York Times (NYT) v úterý přibylo rekordních 48.365 nakažených, Univerzita Johnse Hopkinse (UJH) ovšem v souvislosti s posledním dnem uvádí číslo o několik tisícovek nižší.

Za celkovou americkou bilancí se skrývají dramatické odlišnosti mezi vývojem v jednotlivých státech. V New Yorku, New Jersey či ve Virginii je situace v posledních týdnech poměrně stabilizovaná, zatímco křivka pozitivních testů na koronavirus prudce stoupá ve státech na jihovýchodě a západě USA. Nejvyšší nárůst, o 294 procent, zaznamenala v červnu podle Reuters Arizona, následovaná Jižní Karolínou a Arkansasem s přírůstkem o 200 respektive 179 procent. Více než zdvojnásobení počtu potvrzených případů infekce zažily také Alabama, Aljaška, Idaho, Nevada, Severní Karolína, Oklahoma, Oregon a Utah.

V Arizoně nepříznivý trend pokračoval i dnes, když úřady státu s populací menší než ČR oznámily 4878 nových infekcí. Rekordním způsobem vzrostla také tamní bilance obětí, konkrétně o 88 úmrtí. Kalifornie dnes podle CNN zaznamenala druhou nejvyšší denní bilanci za dobu pandemie, když se nákaza za 24 hodin potvrdila u dalších 6367 lidí. Kvůli tomu se ve většině Kalifornie nejméně na tři týdny podle guvernéra Gavina Newsoma uzavřou k sezení bary, restaurace, kina a další zařízení zajišťující vnitřní aktivity.

Stát Georgia zaznamenal denní nárůst 2946 nakažených, což je podle propočtů Reuters pro stát rekord od začátku panemie. Rekordní nárůst podle Reuters zaznamenal také stát Tennessee, který hlásí 1806 nově nakažených.

Stát New York, který dlouho platil za epicentrum nákazy v zemi a který vsadil na přísná omezující opatření, v červnu evidoval jen šestiprocentní nárůst celkového počtu případů, což je nejméně v celé zemi. Na celostátní úrovni za poslední měsíc přibylo případů o 46 procent, úmrtí s nemocí covid-19 pak o 21 procent. Několik států úplné červnové statistiky nicméně dosud nenahlásilo, upozorňuje Reuters.

Experti aktuální vývoj epidemie v USA spojují především s uvolněním karanténních opatření, zatímco federální vláda poukazuje na vyšší počet prováděných testů oproti jarním měsícům. Argument prezidenta Donalda Trumpa a jeho okolí však podkopává rostoucí obsazenost nemocnic či nárůsty v podílech pozitivních testů. Spekuluje se také o vlivu vlny protestů proti "systémovému rasismu", agentura AP ale v dnešní analýze uvádí, že odborníci na veřejné zdraví zatím nevidí mnoho důkazů o negativním dopadu rozsáhlých manifestací.

Vývoj přiměl mnohé guvernéry k pozastavení procesu rušení restrikcí, v řadě států také přehodnocují doporučení kolem nošení obličejových masek. CNN dnes informovala, že uvolňování karanténního režimu už bylo přerušeno nejméně v 19 státech. Starosta New Yorku Bill de Blasio následně oznámil, že obyvatelé největšího amerického města budou muset na obnovu provozu uvnitř restaurací čekat déle, než se dosud plánovalo.

Epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci v úterý varoval, že pokud bude pokračovat současný trend nárůstu počtu případů, mohly by USA brzy registrovat až 100.000 infikovaných lidí denně. I při znepokojivých údajích o nakažených ovšem v posledních dvou týdnech v zemi dál mírně zpomaloval růst bilance úmrtí spojovaných s covidem-19. Aktuálně je hlášeno bezmála 127.500 obětí nákazy, přičemž průměrný denní počet mrtvých je nyní výrazně pod 1000. V dubnu byl tento ukazatel delší dobu nad 2000.

Spojené státy registrují v souvislosti s koronavirem SARS-CoV-2 více nakažených i mrtvých než kterákoli jiná země, některé evropské státy nicméně hlásí vyšší počty obětí při přepočtu oficiálních bilancí na milion obyvatel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 27. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 2°C

Celá předpověď