V Bonnu začaly oslavy 250. výročí narození skladatele Beethovena

foto Ilustrační foto - Hudební skladatel Ludwig van Beethoven

Berlín - V Bonnu na západě Německa dnes večer začaly oslavy 250. výročí narození zdejšího rodáka Ludwiga van Beethovena. Budou trvat celý rok. Světoznámého skladatele během něj připomene více než 1000 akcí - výstav, uměleckých vystoupení, konferencí a samozřejmě také koncertů. Oslavy vyvrcholí 17. prosince příštího roku, tedy přesně ve výroční den.

"Ludwig van Beethoven byl legendou už za svého života. S neslýchanou radikalitou zásadně změnil hudbu a zbořil hudební hranice své doby. Hudba Ludwiga van Beethoven nadchává, dotýká se a spojuje lidi přes všechny hranice," řekla na zahajovacím koncertu velkolepě pojatých oslav v bonnské opeře pověřenkyně německé vlády pro kulturu Monika Grüttersová.

Hned v úterý na úvodní koncert naváže výstava Beethoven - Svět.Občan.Hudba, která se ve výstavních prostorách Bundeskunsthalle v tento den otevře návštěvníkům. Skladatele se snaží ukázat nejen jako hudebního génia, který už od mládí ve svém oboru vynikal, ale také jako člověka, který se stejně jako většina ostatních potýkal s řadou problémů.

"Jsem téměř stále nemocný," stěžoval si například v jednom z dopisů Beethoven, který měl už před svými 30. narozeninami velké potíže se sluchem. Na to mu tehdy lékaři doporučovali kapky z mandlového oleje nebo křenu. K dispozici měl také velké naslouchátko, které je na výstavě spolu s množstvím dalších předmětů z jeho života k vidění. Expozici je možné navštívit do 26. dubna příštího roku.

Už tento týden je v Bonnu možné spatřit nově otevřený rodný dům autora Deváté symfonie, jehož úpravy vyšly na 3,8 milionu eur (97 milionů korun), a také sérii světelných instalací, které skladatele připomínají. V sobotu se v bývalém hlavním městě spolkové republiky uskuteční Dlouhá noc Beethovena, během níž hudebníci odehrají všech devět jeho symfonií.

Oslavy Beethovena, jenž velkou část svého života prožil ve Vídni, se ale až do příštího prosince uskuteční i v řadě dalších německých měst. Jejich součástí je i přes 800 koncertů v rámci řady Beethoven u nás, které se budou konat převážně v bytech obyčejných Němců, ale také v kostelech, hospodách, knihovnách, domovech důchodců nebo na farmách.

Zajímavou součástí roční připomínky skladatele bude také pokus o dokončení jeho Desáté symfonie, kterou sám nikdy nestihl dovést do konce. Učinit tak má tým hudebních vědců a skladatelů i za pomoci moderních počítačů a umělé inteligence. Světu se dokončené dílo představí 28. dubna.

Organizace celých slavností přijde celkem na více než 42 milionů eur (miliardu korun), z nichž 27 milionů přispěl stát.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 2. července 2020

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď