V boji o pozici Mayové pokračuje pět kandidátů, vypadl pouze Raab

foto Kandidát na lídra britské Konzervativní strany Boris Johnson.

Londýn - Pětice kandidátů uspěla ve druhém kole volby nového lídra Konzervativní strany a tedy i nástupce Theresy Mayové v čele britské vlády. Stejně jako to první ovládl i dnešní hlasování konzervativních poslanců s velkým náskokem exministr zahraničí Boris Johnson. Vyřazen byl pouze exministr pro brexit Dominic Raab, který jako jediný nedosáhl potřebných nejméně 33 hlasů.

Ve hře jsou tak nadále kromě Johnsona současný šéf diplomacie Jeremy Hunt, ministr životního prostředí Michael Gove, ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart a ministr vnitra Sajid Javid. Všech pět zbývajících uchazečů se od 21:00 SELČ zúčastní televizní debaty pořádané veřejnoprávní vysílací společností BBC.

Kandidáti na lídra britské Konzervativní strany na kombinované fotografii - zleva nahoře Michael Gove, Dominic Raab, Jeremy Hunt a zleva dole Sajid Javid, Boris Johnson a Rory Stewart. Hlavní favorit Johnson si dnes oproti prvnímu kolu volby polepšil o 12 hlasů: podpořilo ho 126 z 313 poslanců Konzervativní strany. Stále tedy platí, že má prakticky jisté místo ve finální dvojici, z níž budou svého lídra vybírat řadoví straníci.

Boj o druhé finálové místo ale zůstává otevřený. Ministr zahraničí Hunt si udržel druhou pozici z prvního kola, se 46 podporovateli byl ale před ministrem Govem pouze o pět hlasů. Na čtvrtou pozici se dostal se 37 stoupenci donedávna poměrně neznámý ministr pro mezinárodní rozvoj Stewart, který tak skoro zdvojnásobil zisk z prvního kola a je pro mnohé největším překvapením probíhající kampaně. Ministr vnitra Javid postupuje nejtěsnějším možným způsobem, neboť mu dalo hlas 33 poslanců. Z volby ale podle vyjádření svého tábora nehodlá odstoupit.

"Večerní debata právě výrazně nabrala na zajímavosti," reagovala na výsledky hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. Její kolega Norman Smith zase očekává v následujících dnech nemilosrdnou bitvu o poslance mezi Huntem, Govem a Stewartem. Vypadnutí Raaba podle komentátorů nikomu z této trojice příliš nepomůže, očekává se, že jeho podporovatelé nyní půjdou hlavně za Johnsonem.

Londýnský starosta z let 2008 až 2016 zůstává na nejlepší cestě k převzetí premiérské funkce, avšak před dnešním hlasováním mu mnozí předpovídali větší zisk. Objevují se spekulace, že někteří poslanci nehlasovali tak, jak Johnsonovi slíbili, anebo že naopak hlavní favorit "půjčil" část svých stoupenců někomu jinému, aby tak ovlivnil pořadí za sebou. V tomto duchu dění komentovala ministryně obrany Penny Mordauntová, podle níž se do výsledků promítlo "taktické hlasování".

"Děkuji těm, kteří mě ve druhém hlasování podpořili. Velmi se těším na účast v dnešní debatě BBC," uvedl po oznámení výsledku Johnson. Největší favorit se nezapojil do první televizní debaty, kterou v neděli vysílala stanice Channel 4, a sklidil za to kritiku od svých konkurentů. Pod drobnohledem budou nepochybně jeho plány ohledně brexitu, které zatím vyvolávají řadu otázek.

Zužování pole kandidátů bude pokračovat už ve středu a další kolo je plánováno na čtvrtek. Po každém hlasování bude vyřazen adept s nejnižším počtem hlasů. Jestliže žádný z kandidátů sám z volby neodstoupí, uskuteční se ve čtvrtek dvě kola, aby už v ten den byla známa finálová dvojice. Ta pak bude na mítincích po celé Británii usilovat o přízeň členů Konzervativní strany. Podle britských médií se korespondenčního hlasování může zúčastnit přes 160.000 straníků. Jméno nového stranického vůdce a tedy i nového premiéra má být jasné do konce července.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 17. listopadu 2019

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď