V Bohnicích se sešli milovníci veteránů

foto Muž v kostýmu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka stojí u vozu, s nímž přijel 28. dubna 2018 na přehlídku historických automobilů a motocyklů Grand Veteran do areálu bohnické psychiatrické léčebny.

Praha - V areálu bohnické psychiatrické léčebny bylo dnes k vidění na 160 historických automobilů a motocyklů. Veteránská přehlídka Grand Veteran zároveň zahájila novou veteránskou sezonu spolků sdružených ve Federaci klubů historických vozidel ČR. Od 16:30 se desítky historických vozidel postupně vydaly na spanilou jízdu Prahou z Bohnic na Chodov.

Žena v kostýmu Berthy Benzové na vozidle Benz Patent-Motorwagen, 28. dubna 2018 na přehlídce historických automobilů a motocyklů Grand Veteran v areálu bohnické psychiatrické léčebny. Kromě vystavených vozidel připravili organizátoři také dvě historické scény, zaměřené na okupaci vojsky Varšavské smlouvy a 100 let od založení republiky. Na první si mohli návštěvníci prohlédnout reálnou sovětskou vojenskou techniku a na druhé například historické obrněnce z první světové války. K vidění byla také policejní vozidla včetně klasických žlutobílých vozů Veřejné bezpečnosti, řízených policisty v dobových uniformách.

Podle pořadatele přehlídky Jaroslava Větvičky šlo o první akci všech spolků, sdružených pod Federací klubu historických vozidel. Kromě klasických historických vozů tak návštěvníci mohli vidět i vojenskou a užitkovou techniku, například staré sanitky Škoda.

Přehlídka historických automobilů a motocyklů Grand Veteran, 28. dubna 2018 v areálu bohnické psychiatrické léčebny v Praze. Historická hraná scéna Od Pražského jara 1968 do odsunu sovětských vojsk v rámci projektu 68 Radiožurnálu Českého rozhlasu. "Takovou novinkou, kterou si zvlášť považujeme, je, že jsme se snažili ukázat veteranismus jako jednu z možných forem propagace zvyšování rukodělné zručnosti mladé generace," řekl Větvička ČTK. Děti si mohly vyzkoušet různé dovednosti a řemesla potřebná při renovaci historických vozidel.

Mezi vystavené veterány patřil například aerodynamický Wikov 35 Kapka či Wikov - typ 7/28, který se zúčastnil závodu 1000 mil československých ve třicátých letech. Muzeum Škoda zapůjčila například šestiválcovou Škodu 645 a vůbec poprvé byl vystaven švýcarský automobil Weber s motorem Benz z roku 1899. Z desítek přítomných vozů Větvička vyzdvihl také například Tatru 77, kabriolet Mercedes-Benz K500, Walter Super nebo modely Grand a Mignon automobilky Praga.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je čtvrtek 17. ledna 2019

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď