V Biskupském dvoře vystavují málo známé sochy loutkáře Vítka

foto Moravské zemské muzeum od 22. října 2019 vystavuje v brněnském Biskupském dvoře sochy a další práce scénografa a loutkáře Františka Vítka.

Brno - Moravské zemské muzeum připomene 90. narozeniny scénografa a loutkáře Františka Vítka výstavou jeho soch a dalších, málo známých výtvarných prací. Expozici nazvanou Devadesát vůní dřeva najdou zájemci v Biskupském dvoře. Součástí expozice jsou malé plastiky, velké skulptury, kresby, scénografické návrhy, fotografie z inscenací a také loutky, řekli dnes novinářům pořadatelé.

"Sochařské dílo Františka Vítka je zatím docela neznámé. Všechny artefakty má ze dřeva, jen sporadicky ozvláštněné mosaznými či železnými komponenty. Představují bohatou škálu předmětů od miniatur až po rozměrné objekty, od šperků, abstraktních plastik až po figurální skulptury," řekl Jaroslav Blecha, ředitel Uměnovědného muzea, jedné ze součástí Moravského zemského muzea.

Dílo Venuše s krevním oběhem 22. října 2019 v brněnském Biskupském dvoře na výstavě tvorby řezbáře, scénografa a loutkáře Františka Vítka. Moravské zemské muzeum expozicí nazvanou Devadesát vůní dřeva připomíná 90. narozeniny brněnského rodáka Vítka, které oslavil 14. září 2019. Výstava potrvá do 12. ledna příštího roku. Vítek vytvořil scénické výpravy a loutky k desítkám inscenací, například Krysařova píšťala, Čaroděj ze země Oz či Enšpígl. "Pokud Vítkovy loutky oprostím od divadelní funkce, jsou zároveň artefaktem, sochařským dílem," uvedl Blecha. Při jejich tvorbě loutkař sice vychází z tradičních technologií různých typů loutek a mechanických figur, ale zároveň překračuje zavedené hranice.

Vítek podstatnou část svého života pracoval v loutkovém divadle Drak, kde působil jako vedoucí umělecko-technického provozu, řezbář a výtvarník. "V divadle bylo spoustu práce a nebylo nás tam mnoho. Proto jsem na soukromé práce neměl čas a skoro všechno jsem dal do loutek pro divadlo, protože jsem je chtěl mít poctivé," řekl Vítek.

Brněnský rodák Vítek se vyučil u řezbáře a sochaře Jaroslava Vaňka. Podílel se s ním například na vytváření betlémových postav. V divadle Drak poznal svou nynější manželku Věru Vítkovou Říčařovou, se kterou po desítky let umělecky spolupracuje. Oba jsou laureáty Ceny Thálie za celoživotní loutkářské mistrovství. Devadesátiny Vítek oslavil 14. září.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 13. července 2020

Očekáváme v 11:00 21°C

Celá předpověď