V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

foto Ilustrační foto - Běloruská opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská

Minsk - V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními politiky a aktivisty Sjarhejem Cichanouským, Mikalajem Statkevičem, Iharem Losikem, Uladzimirem Cyhanovičem, Dzmitryjem Papovem a Arcjomem Sakavem. Cichanouskému - manželovi opoziční kandidátky na prezidentku Svjatlany Cichanouské - podle ruské redakce BBC hrozí až 15 let vězení.

"Soud se odehrává za zavřenými dveřmi ve vazební věznici v Gomelu. Na proces nepustili dokonce ani nejbližší příbuzné, ale za to přivezli propagandisty ze státních médií," napsal na svém webu opoziční list Naša Niva. "Když obviněné přiváděli do soudní síně, Statkevič vykřikl 'Ať žije Bělorusko!'," dodal.

Všichni obvinění byli zadrženi před více než rokem a byli v různých vyšetřovacích věznicích, než je převezli do Gomelu. Rozhlasová stanice Radio Svoboda upozornila, že spisy na obviněné čítají 110 až 140 svazků, ale i tak není dosud známo, z čeho všeho jsou vlastně obviněni. Obhájci mají zakázáno informovat o podrobnostech případu a procesu.

Není ani jasné, proč jsou souzeni společně, tedy co je má spojovat. Relativně blízké styky mezi sebou udržovali jen Cichanouski, Papov a Sakav. Relativně nejméně výhrad měli vyšetřovatelé ke Statkevičovi, který je obviněn "jen" z organizace masových nepokojů. Statkevič ale na rozdíl od ostatních již byl dříve odsouzen, což z něj dělá "recidivistu", poznamenala Naša Niva.

Právě kvůli zatčení a uvěznění Cichanouského kandidovala v prezidentských volbách loni v srpnu jeho manželka Svjatlana Cichanouská, kterou přívrženci opozice pokládají za skutečnou vítězku voleb, i když podle úřadů získala jen deset procent hlasů. Následně ji úřady přiměly k odchodu do litevského exilu, zatímco v Bělorusku propukly do té doby nevídané masové protesty proti zfalšování voleb, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily Alexandra Lukašenka, vládnoucího zemi již od roku 1994. Mezitím Lukašenko, těšící se podpoře Moskvy, protesty potlačil.

Cichanouská v prohlášení na internetu zdůraznila, že vůbec není důležité, o jak dlouhý trest požádá "ten, kdo si říká prokurátor", a jaký rozsudek vynese "ten, kdo si říká soudce". "Všichni přeci chápou, že nejde o soud, ale o osobní pomstu a kruté zúčtování od toho, kdo se zmocnil vlády a drží se u moci za pomoci násilí," zdůraznila.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 7:00 17°C

Celá předpověď