V Bavorsku začal třídenní summit G7, Scholz hovoří o signálu jednoty

foto Summit skupiny G7 na německém zámku Elmau 26. června 2022. Vpředu (zleva) britský premiér Boris Johnson, americký prezident Joe Biden a německý kancléř Olaf Scholz.

Berlín - V bavorském alpském zámku Elmau dnes začalo třídenní vrcholné jednání představitelů skupiny velkých světových ekonomik G7, tedy Německa, USA, Británie, Francie, Itálie, Japonska a Kanady. Summit, kterého se účastní i zástupci Evropské unie, bude podle německého kancléře Olafa Scholze signálem jednoty demokratických mocností vůči ruské agresi. Státníci dnes oznámili, že země G7 do roku 2027 investují do infrastruktury ve světě 600 miliard dolarů (14,85 bilionu Kč). Očekává se, že skupina v úterý na závěr summitu vyhlásí zákaz dovozu ruského zlata.

Jen krátce před začátkem summitu se Kyjev v noci na dnešek stal po třech týdnech opět terčem ruského raketového útoku, což americký prezident Joe Biden označil za další příklad ruského barbarství. Scholz řekl, že úder na ukrajinskou metropoli je dalším důkazem toho, že německá a západní podpora Kyjevu byla správným krokem.

Scholz po bilaterálním jednání s Bidenem prohlásil, že Německo bude nadále podporovat Ukrajinu, a to zásadně ve shodě s USA. Pokračující podporu Ukrajině jasně přislíbili i britský premiér Boris Johnson, francouzský prezident Emmanuel Macron či předseda Evropské rady Charles Michel.

Británie a USA ještě před summitem oznámily, že společně s Kanadou a Japonskem zakážou dovoz ruského zlata. Sankce, kterou podle Bidena vyhlásí společně všechny země G7 a o které bude podle Michela jednat i EU, se nebude týkat zlata, které už Rusko vyvezlo.

USA rovněž navrhují zastropovat ceny ruské ropy, aby Moskva nemohla vydělávat na vysokých cenách energií. Evropská unie zatím není o tomto opatření plně přesvědčena, chce o něm proto podrobněji jednat. Podle Michela není dohoda ještě během summitu pravděpodobná.

Scholz po prvním bloku jednání, jehož tématem bylo světové hospodářství, řekl, že mezinárodní situace je sice složitá, summit však bude signálem rozhodnosti a jednoty zemí G7. Podle televizních komentátorů zatím nic nenaznačuje tomu, že by jednání doprovázely rozepře či výraznější nesoulad. Dokládají to podle nich opakovaná ujištění jednoty a také uvolněná atmosféra, která byla patrná při uvítací ceremonii či společném focení po první části jednání.

Jednotný postoj měli státníci i po druhé části jednání, jehož tématem byla infrastruktura. Biden řekl, že USA v příštích pěti letech podpoří infrastrukturu v rozvojových a rozvíjejících se zemích 200 miliardami dolarů a že společně s dalšími státy G7 investice dosáhnou 600 miliard dolarů. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová upozornila, že Evropa do projektu vloží polovinu částky.

Program nazvaný Partnerství pro světovou infrastrukturu a investice (PGII) je chápán jako protiváha čínskému megaprojektu označovanému jako Nová hedvábná stezka. Stezku, která se oficiálně nazývá Iniciativa Pásu a cesty, západní země vnímají jako snahu Pekingu zvýšit svůj vliv v Asii a na dalších kontinentech.

V zájmu symbolu jednoty demokratického světa nejen proti ruské agresi pozval Scholz na summit zástupce Indonésie, Indie, Jihoafrické republiky, Argentiny a Senegalu.

Vrcholné schůzky G7 tradičně doprovází řada protestů. Policie ale místo o očekávaných tisících protestujících hovoří o stovkách. Demonstrace zůstávají poklidné. Na bezpečnost v okolí summitu dohlíží 7000 policistů, v Bavorsku je v pohotovosti okolo 18.000 policistů..

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď