V barokní kovárně v Těšanech se dnes rozezněly kovadliny

foto Zvuk perlíku a kovadliny rozezněl 13. července 2019 barokní kovárnu v Těšanech na Brněnsku, památku ve správě Technického muzea Brno. Celodenní akci pro rodiny s dětmi věnovalo muzeum propagaci mizejících manuálních dovedností a kovářského i kolářského řemesla. Vpravo je kovář Josef Urbánek.

Těšany (Brněnsko) - Zvuk perlíku a kovadliny dnes rozezněl barokní kovárnu v Těšanech na Brněnsku, památku ve správě Technického muzea Brno. Celodenní akci pro rodiny s dětmi věnovalo muzeum propagaci mizejících manuálních dovedností a kovářského i kolářského řemesla.

"Dříve skoro každý kluk uměl zacházet s nářadím a kladivo pro něj nebylo neznámé. Dnes se tyto dovednosti pomalu vytrácí a mnoho dětí zatlouká hřebík na naší akci poprvé," uvedla edukátorka muzea a autorka programu pro děti Alena Najbertová.

Zvuk perlíku a kovadliny rozezněl 13. července 2019 barokní kovárnu v Těšanech na Brněnsku, památku ve správě Technického muzea Brno. Celodenní akci pro rodiny s dětmi věnovalo muzeum propagaci mizejících manuálních dovedností a kovářského i kolářského řemesla. Vpravo je kovář Josef Urbánek.

Návštěvníci se také dozvědí, s jakými nástroji řemeslníci pracují nebo jak velkou práci dá vykovat hřebík. Zároveň zjistí, jak důležité byly pro řemeslníky znalosti různých druhů dřeva a jejich vlastností.

U výhně mohou lidé pozorovat dílo mistra kováře, součástí akce je také ukázka výroby dřevěného kola. Pokud děti zvládnou úkoly, složí základní tovaryšskou zkoušku. Část programu je věnovaná také bylinkám, které se dříve používaly při léčení různých neduhů, případně v kuchyni.

Těšanská kovárna byla součástí vrchnostenského dvora od středověku, její současná podoba pochází z roku 1700. Těžištěm expozice je kovářská dílna v podobě z 19. století s původním vybavením - výhní se širokým otevřeným komínem, měchy, kovadlinou, kovářským ponkem a nářadím. Lidé si mohou prohlédnout také hospodářské budovy a obytnou část.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 4. června 2020

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď