V Bangkoku pokračoval protivládní protest, přišly tisíce lidí

foto Lidé protestují proti vládě i monarchii v thajském Bangkoku.

Bangkok - Tisíce Thajců se dnes vrátily do ulic Bangkoku k novému protestu proti vládě i monarchii. Neodradil je od toho první větší zásah, při němž v pátek policie použila vodní dělo. Podle agentury AFP se na třech různých místech v thajské metropoli shromáždilo zhruba deset tisíc lidí. Výzvy k pokračování protestů se objevily i na sociálních sítích.

Demonstranti se shromáždili na různých místech, aby policii znesnadnili práci. Největší demonstrace se uskutečnila na jihovýchodě metropole, kde se sešlo pět tisíc lidí. Na dalších místech byly počty demonstrantů nižší, 2000 až 3000 osob.

Policie ve snaze dnešní protest zmařit oznámila uzavření městské dopravy a rozmístila na silnice zátarasy. Policejní mluvčí řekl, že "všechna shromáždění jsou ilegální bez ohledu na to, zda je provází násilí, nebo ne". Vláda vyhlásila v noci na čtvrtek v Bangkoku výjimečný stav a ve čtvrtek protesty zakázala, avšak vzápětí přišly na novou akci tisíce lidí a další demonstrace se konala v pátek. Policie zatím zadržela na 50 osob.

Protesty se konají tři měsíce. Lidé dnes stejně jako v minulých dnech volali po odstoupení premiéra Prajutcha Čan-Oči. Vládní mluvčí řekl, že žádná strana nemůže vyhrát. "To vše poškozuje celou zem. Vláda by ráda demonstranty požádala, aby se neshromažďovali a zůstali v klidu," řekl.

Kromě premiérova odstoupení demonstranti požadují omezení pravomocí krále Mahá Vatčirálongkóna a novou ústavu. Premiér Prajutch odmítá nařčení z volebních manipulací, které mu prý umožnily udržet se u moci. Královský palác podle Reuters protesty nekomentoval, ale král prohlásil, že Thajsko potřebuje lidi, kteří milují svou zem i monarchii.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 3:00 3°C

Celá předpověď