V bagdádské věznici je podle Kadyrova i stovka žen a dětí z Ruska

foto Ilustrační foto - Iráčtí vojáci oslavují na břehu řeky Tigris osvobození Mosulu od teroristů ze samozvaného Islámského státu (IS).

Moskva - Více než stovka žen a dětí s ruským občanstvím je zavřená v bagdádském vězení. Oznámil to dnes Ramzan Kadyrov, vůdce autonomního Čečenska. Právě odtud, jakož i ze sousedního severokavkazského Dagestánu pochází mnoho bojovníků, kteří se přidali k teroristickému hnutí Islámský stát a válčili v Sýrii i Iráku.

"Je to velká skupina žen a dětí, ruských občanů. Známe jejich jména. Je mezi nimi 25 žen a 79 dětí," napsal Kadyrov v sociální síti podle agentury TASS. Zmíněné ženy a děti podle Kadyrova zajaly vládní jednotky při dobytí Mosulu a poté je převezly do ženské věznice v Bagdádu. "Z Čečenska je jen jedna rodina, ostatní jsou z různých regionů (...) Jsou mezi nimi ranění a zmrzačení," dodal čečenský vládce.

Kadyrov uvedl, že již podnikl první kroky k dohodě s iráckými úřady o repatriaci těchto ruských občanů. Ujistil, že hodlá postupovat v úzké součinnosti s ministerstvy zahraničí a obrany a dalšími ruskými úřady.

Agentura TASS poznamenala, že za poslední měsíce se do Ruska vrátilo více než 90 žen a dětí, původem z Čečenska, Dagestánu a dalších ruských regionů, jakož i Uzbekistánu a Kazachstánu. V Sýrii a Iráku podle prezidentovy zmocněnkyně pro práva dětí zůstává na 500 nezletilých ruských občanů.

Bojovníci Islámského státu ovládli v létě 2014 severní a západní území Iráku, přičemž se zmocnili i druhého největšího iráckého města Mosul. Armáda nad ním převzala znovu kontrolu až letos v červenci. Problém, co si počít se zajatými manželkami a potomky džihádistů, řeší i jiné státy, například Francie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 9:00 8°C

Celá předpověď