V Babiččině údolí opravili mlýnský náhon, dál opravují vantroky

foto Národní památkový ústav v Babiččině údolí v Ratibořicích na Náchodsku zahájil zkušební provoz opraveného mlýnského náhonu mezi Starým bělidlem (na snímku z 29. září) a mlýnem. Oprava náhonu trvala půl roku. Stavbaři a tesaři nyní pokračují v obnově vantroků, tedy dřevěných koryt přivádějících vodu na mlýnská kola.

Ratibořice (Náchodsko) - Národní památkový ústav v Babiččině údolí v Ratibořicích zahájil zkušební provoz opraveného mlýnského náhonu mezi Starým bělidlem a mlýnem. Oprava náhonu trvala půl roku. Stavbaři náhon vyčistili, opravili mostky přes něj a stavidla a napravili škody, které na náhonu udělala povodeň v roce 2013. ČTK to dnes řekl kastelán ratibořického zámku Ivan Češka.

Národní památkový ústav v Babiččině údolí v Ratibořicích na Náchodsku zahájil zkušební provoz opraveného mlýnského náhonu mezi Starým bělidlem a mlýnem. Oprava náhonu trvala půl roku. Stavbaři a tesaři nyní pokračují v obnově vantroků (na snímku z 29. září), tedy dřevěných koryt přivádějících vodu na mlýnská kola. Opravou náhonu, který vede vodu z řeky Úpy ke mlýnu a vodnímu mandlu, stavební ruch v údolí nekončí. Stavbaři a tesaři nyní pokračují v obnově vantroků, tedy dřevěných koryt přivádějících vodu na mlýnská kola. Nová budou i všechna tři vodní kola, dvě u mlýna a jedno u mandlu. Všechny dřevěné prvky tesaři dělají z dubu.

Investice do náhonu, vantroků a vodních kol činí 8,5 milionu korun s DPH. "Pokud bude přát počasí, mohlo by být vše hotové do konce roku," řekl Češka.

Kvůli stavebním pracím v Babiččině údolí se letos na Staré bělidlo vydalo méně turistů než v minulých letech. Pokles je podle kastelána v tisících lidí. Nyní již není pohyb turistů v údolí nijak omezen. Vedle Starého bělidla, mlýna a mandlu turisté navštěvují i zámek v Ratibořicích s přilehlým parkem. Do Ratibořic a na Staré bělidlo zasadila děj své knihy Babička spisovatelka Božena Němcová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď