V Austrálii je po požárech třeba pomoci 113 druhům zvířat

foto Lesní požár v Austrálii.

Canberra - Až 113 živočišných druhů žijících v Austrálii potřebuje po ničivých požárech naléhavou pomoc. Většina z nich přišla o nejméně 30 procent svého přirozeného prostředí. Nejpočetnější skupiny na seznamu tvoří korýši, plazi, savci, ryby a ptáci, informoval server BBC. Seznam sestavili vládní odborníci, kteří také konstatovali potěšitelný fakt, že žádný druh nebyl zcela vyhuben. Mimořádně rozsáhlé požáry sužovaly Austrálii od září. O život připravily 33 lidí a hovoří se až o miliardě mrtvých zvířat.

Na seznamu těch, jimž je potřeba poskytnout urychleně pomoc, je 22 druhů korýšů, 20 druhů plazů a za nimi následují savci (19 druhů), ryby (17), ptáci (13) a bezobratlí živočichové (5). Velkou pozornost je třeba věnovat koalům, klokanům i žábám.

"Před požáry bylo mnoho druhů považováno za dobře ochráněné a nebyly řazeny k ohroženým, ale teď přišly o velkou část svého přirozeného prostředí a mohou být ohrožené," uvádí se ve zprávě odborníků.

Ministryně životního prostředí Sussan Leyová řekla, že se seznam bude dále doplňovat a přibudou na něm informace o bezobratlých a o rostlinstvu. Zjišťování stavu komplikují ohně, které někde přetrvávají, a také doutnající půda.

"I když je povzbudivé, že na některých vyhořelých místech byly pozorovány ohrožené druhy zvířat, není ještě bezpečné vstupovat na některá z nich, takže nelze získat detailnější informace," dodala Leyová.

Austrálie v lednu oznámila, že poskytne na obnovu poničené přírody 50 milionů australských dolarů (750 milionů korun). Peníze jsou určeny hlavně na ošetření poraněných zvířat, na doplnění potravy volně žijící zvěře a také na programy kontroly stavu škůdců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 29. září 2020

Očekáváme v 3:00 8°C

Celá předpověď