V aukci je zlato z největšího zlatého pokladu nalezeného v Evropě

foto Numismatická aukce, 15. října 2021 v Praze. Na snímku je dukát křivoklátského knížete Karla Egona Fürstenberka.

Praha - Numismatická aukce, kde se draží například zlato z keltského pokladu z Podmokel a dukát křivoklátského knížete Karla Egona Fürstenberka, začala dnes v Praze. Aukce s hodnotou 65 milionů korun se koná jako sálová, prostřednictvím internetu a po telefonu a obsahuje 576 položek. Vedle mincí jsou v nabídce i medaile, vyznamenání a bankovky. ČTK o tom informoval aukční dům s numismatikou Macho & Chlapovič, který aukci pořádá.

Zlato z keltského pokladu z Podmokel je podle pořadatelů největší zlatý poklad, který se kdy v Evropě našel. Byl objeven před 250 lety, vážil 50 kg a obsahoval 7000 až 10.000 mincí. Hitem dražby bude dukát křivoklátského knížete Karla Egona Fürstenberka, ražený v roce 1772 v Praze, jehož vyvolávací cena činí 250.000 korun.

Numismatická aukce, 15. října 2021 v Praze. Na snímku je dukát křivoklátského knížete Karla Egona Fürstenberka. Největší a nejslavnější poklad zlatých keltských mincí byl nalezen u obce Podmokly. "První mince tam byly objevené v roce 1771. Nálezcem měl být údajně nádeník Janota, který našel v údolí zlatá lesklá kolečka a vzal je dětem domů na hraní v domnění, že jde o mosazné knoflíky. Když židovský podomní obchodník zjistil, že jde o zlato, zpráva se rozšířila a vesničané začali cíleně prohledávat místo nálezu. O nálezu se ale dozvěděli na správě panství, a majitel Karel Egon z Fürstenberku chtěl zlatý poklad pro sebe. Najal si dráby a ti z místních mince doslova vytloukli," uvedl Jiří Militký z numismatického oddělení Národního muzea v Praze.

To, že šlo o mince keltské, v té době nebylo podstatné a ani to nikdo netušil. Důležité podle něj bylo to, že ty byly mince z ryzího zlata. Poklad měl vážit až 50 kg. Malá část mincí se fyzicky dochovala, jde o několik desítek kusů rozptýlených do několika evropských sbírek. Největší sbírka podmokelských ražeb je v Mincovním kabinetu ve Vídni a pražském Národním muzeu. "Příběh podmokelského pokladu je smutný, ale zároveň strhující svojí dynamikou i výjimečným obsahem. Jde o jednu z velmi významných kapitol počátku středoevropské numismatiky a archeologie,“ upozornil Militký.

"V aukci budeme nabízet dukát Karla Egona z Fürstenberku jako položku číslo 269, který je velice vzácný a je ražen právě z roztaveného keltského pokladu," doplnil lizej Macho z aukčního domu Macho & Chlapovič. Odhadl, že jeho cena by mohla vystoupat až na 600.000 Kč. V dražbě budou i mince související, dukát Josefa II., syna Marie Terezie, z pražské mincovny, ražený v roce 1771. Ten mohl být také ražen z podmokelského zlata.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 18. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď