Na festivalu Benátská! slavili výročí Arakain, Olympic i Petr Janda

foto První den festivalu Benátská!, 28. července 2022 v Liberci. Vystoupení kapely Arakain ve složení Honza Toužimský - zpěv, Jiří Urban - kytara, Mirek Mach - kytara, Marek Loučka - basová kytara, Lukáš "Doxa" Doksanský - bicí.

Liberec - Společná oslava šedesátin legendárního Olympiku a čtyřicetin metalové kapely Arakain byla největším lákadlem prvního dne festivalu Benátská!. Pořadatelé vzhledem k riziku případných problémů s pandemií letos nepozvali žádné zahraniční hvězdy. Akce dnes začala na dvou scénách v Liberci v areálu Vesec. Dorazilo několik tisíc lidí. Do nedělního rána na Benátské! vystoupí více než čtyři desítky interpretů.

Fotogalerie

Arakain na letošních koncertech nabízí písničky z celé své historie včetně skladeb z druhého alba Schizofrenie z roku 1991, které nedávno vyšlo v reedici. Oslavy vyvrcholí 28. ledna 2023 koncertem v pražském O2 universum. Současná sestava, kterou tvoří kytarista Jiří Urban, Miroslav Mach (kytara), Jan Toužimský (zpěv), Lukáš Doksanský (bicí) a nový baskytarista Marek Loučka zahrála skladby od prvního alba Thrash The Trash z roku 1989 (Nesmíš to vzdát) až po zatím poslední nahrávku Jekyll & Hyde z roku 2019 (Hathor, Dnes ještě ne).

V průběhu koncertu kapela odhalila papírovou figurínu Petra Jandy, který letos 2. května oslavil 80. narozeniny. "Jsem fanoušek Olympiku, naučil mě to táta, který mi koupil jejich desku Ulice," uvedl zpěvák Arakainu Toužimský. Arakain na počest výročí Olympiku poté zahrál ve své tvrdší úpravě Jandovu skladbu Jako za mlada.

Olympic svoji produkci začal třemi písněmi ze svého zatím posledního alba Kaťata, na které navázal letitými hity. Mimo jiné zazněly písně Osmý den, Je to tvá vina, Já nejsem zlej, Otázky, Kanagom, Dávno nebo Želva. V průběhu vystoupení se na jevišti pohybovala také kameramanka a režisérka Olga Špátová, která o Olympiku a Jandovi natáčí další ze svých hudebních dokumentů.

"Přeju Petrovi (Jandovi), aby byl šťastný v osobním životě i s námi jako s kapelou. Doufám, že my tři ostatní mu to nekazíme, přeju mu také, aby chodili lidi na koncerty Olympiku a aby s námi byl Petr co nejdéle," řekl ČTK baskytarista Milan Broum.

Program úvodního dne na hlavní scéně ČEZ Energy stage zahájila odpoledne skupina Žlutý pes. Ve Stanu Radia Impuls ve stejnou dobu zahrála kapela Realita. Dále vystoupili Petra Janů & Amsterdam, Yo Yo band, Sebastien, Totální Nasazení, Xavier Baumaxa nebo E!E. Hudební produkci v ranních hodinách zakončí dýdžejský set.

V pátečním programu mimo jiné vystoupí na hlavní scéně Vilém Čok, Aleš Brichta, Vypsaná fixa, Traktor nebo Škwor. Ve stanu zahrají Doctor P.P., Ivan Mládek či O5 a Radeček.

Festival Benátská! je v Libereckém kraji nejnavštěvovanější kulturní akcí o letních prázdninách. Letos se koná po dvouleté pauze způsobené pandemií koronaviru. Naposledy akci v areálu ve Vesci během čtyř dnů navštívilo přes 40.000 lidí. Více informací se nachází na stránkách festivalu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď