V anketě Žebřík získali po třech nominacích Vypsaná fixa, Ztracený a Žbirka

foto Ilustrační foto - Festival Rock for People, 18. června 2022, letiště Hradci Králové. Na snímku zpěvák Michal "Márdi" Mareda a skupina Vypsaná fiXa.

Praha - Z lednového hlasování fanoušků v 31. ročníku hudební ankety Žebřík vyplynulo, že po třech nominacích získali kapela Vypsaná fixa a zpěváci Marek Ztracený a Miroslav Žbirka. Dvě želízka v ohni mají Chinaski, Mirai, Tata Bojs, Anna K, Ewa Farna, Lenny a David Koller, jenž může uspět i se skupinou Lucie. O konečných výsledcích se rozhodne ve druhém kole, které potrvá do konce února. ČTK o tom informoval ředitel cen Žebřík Jaroslav Hudec. Vyhlášení vítězů se uskuteční 31. března v areálu DEPO2015 v Plzni.

Bodovali také Cocotte Minute, Kabát, Prago Union, Jan Křížek, Tomáš Klus, Eva Burešová či Kateřina Marie Tichá. Objevem mohou být LABe, Marcell, Martin Chobot, RedZed nebo Tereza Balonová. O titul Akce roku se utkají Hrady CZ, Tour de léto Marka Ztraceného, Metronome Prague, Rock for People a Tribute to Miro Žbirka. V nominační listině nechybí ani jméno zesnulého Davida Stypky, jehož duet s Ewou Farnou aspiruje na jednu ze Skladeb roku.

"Z pětice nominovaných oceníme na základě výsledků únorového hlasování tři interprety nebo kapely v každé kategorii, tak jak tomu bývá na Žebříku zvykem. Celkem tedy dojde na předání 27 cen plus jedné speciální, určené Osobnosti Žebřík," přiblížil podobu finálového večera Hudec.

Hudební příznivci mohou hlasovat v kategoriích Skupina, Album, Skladba, Videoklip, Zpěvák, Zpěvačka, Objev, Akce a Film roku 2022. Bronzové sošky pro vítěze opět pochází z dílny sochaře Václava Česáka. Při pětihodinovém finálovém večeru s moderátory Markem Taclíkem a Ivou Pazderkovou vystoupí Michal Pavlíček, Kateřina Marie Tichá se skupinou Bandjeez, Vypsaná fixa, Znouzectnost a další.

Na vyhlášení chodí každoročně přes 1000 platících diváků a další hosté. V posledních ročnících pokaždé hlasovalo přibližně 10.000 fanoušků. Organizátorem události je magazín iReport.

Loni v anketě Žebřík uspěli Marek Ztracený, Ewa Farna, rapper Marpo a skupina Mig 21. Ztracený obhájil své předloňské prvenství v kategorii zpěváků a jeho Tour de léto uspělo i jako nejlepší akce roku 2021. Rapper Otakar Petřina vystupující pod jménem Marpo loni zvítězil s písní Bad Man v kategoriích skladba a videoklip. Mezi skupinami získala nejvíce hlasů kapela Mig 21.

Jako nejlepší album posluchači vybrali nahrávku Dýchej zpěváka Davida Stypky. Vítězná zpěvačka Ewa Farna bodovala díky albu Umami. Objevem roku se stala skupina Bert & Friends, v kategorii filmů dostal nejvíce hlasů snímek režiséra Davida Ondříčka Zátopek. Cenu in memoriam pořadatelé Žebříku věnovali zesnulému slovenskému zpěvákovi a skladateli Miroslavu Žbirkovi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď