V anketě Atlet roku může pokračovat vláda žen, možná i oštěpařek

foto Kontinentální pohár v atletice, oštěp ženy, 9. září 2018 v Ostravě. Nikola Ogrodníková z ČR z týmu Evropy.

Praha - Tradiční tuzemská anketa Atlet roku tentokrát nemá jednoznačného favorita. Může ale pokračovat nadvláda žen, která začala v roce 2007 prvním triumfem Barbory Špotákové, a koruna může zůstat i v oštěpařských rukou. Mezi favoritky totiž patří vicemistryně Evropy Nikola Ogrodníková. Na kontinentálním šampionátu v Berlíně získaly medaile ještě chodkyně Anežka Drahotová a maratonkyně Eva Vrabcová Nývltová. Z březnového halového MS v Birminghamu odjel se zlatem čtvrtkař Pavel Maslák a s bronzem koulař Tomáš Staněk, kteří ale na letním vrcholu na tyto výsledky nenavázali.

Každopádně se v listině vítězů objeví nové jméno. Od roku 2007 totiž devětkrát triumfovala rekordmanka ankety Špotáková a dvakrát překážkářka Zuzana Hejnová. Špotáková minulou sezonu kvůli mateřským povinnostem vynechala a Hejnové se vinou zdravotních problémů nedařilo.

Průlomovou sezonu naopak zažila oštěpařka Ogrodníková. Hned v dubnu se blýskla osobním rekordem 65,61 metru, pravidelně se umisťovala na stupních vítězů na mítincích Diamantové ligy a na ME nestačila jen na domácí Christin Hussongovou. Díky tomu se vůbec poprvé objevila v hlasování atletických funkcionářů, trenérů a novinářů a hned patří k favoritkám.

Stříbro na evropském šampionátu získala také Drahotová, která se do elitní desítky vrátila po třech letech. V roce 2015 skončila desátá. Před tím v letech 2012 až 2014 byla třikrát vyhlášena nejlepší juniorkou roku.

Českou medailovou sbírku na ME doplnila bronzem v maratonu Vrabcová Nývltová, která v Berlíně překonala český rekord na této distanci. Připravila o něj Alenu Peterkovou, jíž na jaře sebrala i půlmaratonské maximum. Někdejší běžkyně na lyžích je v desítce nejlepších českých atletů poprvé.

Haloví medailisté na ME cenné kovy nezískali. Maslák, který v Birminghamu těžil z diskvalifikací řady soupeřů, se v celé venkovní sezoně trápil a v Berlíně nepostoupil ani do finále. Koulař Staněk v létě laboroval se zdravotními problémy, které začaly na soustředění v JAR, a na evropském šampionátu skončil čtvrtý.

Ve finálové desítce jsou ještě vícebojařka Kateřina Cachová, mílař Jakub Holuša, tyčkařka Amálie Švábíková, oštěpař Jakub Vadlejch a mílařka Simona Vrzalová. Na slavnostním vyhlášení, které se uskuteční v sobotu od 21:45 v pražském hotelu Ambassador - Zlatá husa, budou oceněni také nejlepší trenér a vítězové kategorií junior a objev roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

36°C

Dnes je středa 26. června 2019

Očekáváme v 19:00 36°C

Celá předpověď