V Anglii spouští sérii testů, které mají umožnit návrat masových akcí

foto Očkování vakcínou proti koronaviru - ilustrační foto.

Londýn - Britská vláda v následujících měsících v Anglii otestuje několik opatření, která mají umožnit bezpečný návrat hromadných akcí. Na sportovních utkáních či v nočních klubech se už v dubna bude zkoušet zavedení takzvaných covidových certifikátů či hromadné testování, píše zpravodajský server BBC.

Úřady plánují možné využití certifikátů pro ty, kteří obdrželi vakcínu proti covidu-19, nedávno měli negativní test na koronavirus nebo mají určitou imunitu, jelikož nemoc prodělali v posledních šesti měsících. S těmito průkazy se budou moci sportovní fanoušci například zúčastnit finále a semifinále fotbalového Anglického poháru v londýnském Wembley.

Testování nejrůznějších opatření se chystá i v Liverpoolu. První akcí bude 16. dubna živé vystoupení komiků, jehož diváci se před i po akci nechají otestovat. Britská vláda chce zjistit i to, jaký dopad bude mít na šíření viru ventilace a různá nařízení o dodržování rozestupů.

Výsledky několika testovacích akcí kabinet premiéra Borise Johnsona obdrží na konci května. Podle náměstka ministra kultury Nigela Huddlestona je možné, že po prvních testech budou ve zbytku roku následovat další.

Každý, kdo se bude chtít testovacích akcí zúčastnit, musí nejdřív při nákupu lístku udělit souhlas a poté obdrží zprávu s poučením o mytí rukou, zakrývání obličeje a dodržování rozestupů. Před akcí by měl veškeré kontakty s ostatními lidmi udržet na minimu a zajít si na testy, uvedl Iain Buchan z univerzity v Liverpoolu, který se bude podílet na testování účastníků místních akcí.

"Nechoďte, pokud se ten den nebudete cítit dobře. Všechny akce se budou konat na velmi dobře větraných místech," dodal Buchan.

Očekává se, že Johnson v pondělí přiblíží podrobnosti ohledně využití covidového certifikátu. Podobné průkazy jsou předmětem ostré debaty po celém světě, připomíná agentura AP. Podle kritiků je jejich zavedení zásahem do soukromých informací o zdraví občanů, na které by vláda, úřady a podniky neměly mít nárok.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď