V Anglii se otevírají hospody či divadla, děti v Rakousku se vrací do škol

foto V Anglii, Walesu a Skotsku se 17. května 2021 po koronavirových omezeních otevřely pro hosty i vnitřní prostory resturací. Snímek z Londýna.

Londýn/Vídeň/Berlín - V Anglii začala další fáze uvolňování omezení přijatých kvůli šíření koronaviru. Otevřely se vnitřní prostory restaurací, hotely, muzea, divadla či kina. Dospělí se mohou účastnit organizovaného sportu, obnovil se provoz vnitřních sportovišť a stadionů. Britové mohou opět s určitými omezeními cestovat do zahraničí a zvýšil se limit pro venkovní sešlosti na 30 osob. Podobné změny začaly platit i ve Walesu a Skotsku. Uvolňuje se také v některých německých spolkových zemích. Ve většině Rakouska se školáci vrátili k prezenční výuce.

Lidé v Británii mohou díky další fázi uvolnění také obejmout své přátele. Nových svobod si v Anglii, Walesu a Skotsku ode dneška užije zhruba 65 milionů lidí, napsala agentura Reuters. Severní Irsko čeká další vlna uvolnění, která s sebou přinese i otevření vnitřních prostor restaurací a hospod, nejspíš 24. května, píše server BBC.

Zmírnění restrikcí je součástí postupného plánu návratu k běžnému životu, který pro Anglii v únoru představil britský premiér Boris Johnson. Odehrává se ve čtyřech etapách, rozvolnění by mělo vždy předcházet vyhodnocení momentální epidemické situace. Poslední fáze je plánovaná na červen.

Angličané si ode dneška mohou užívat restaurací, kin, muzeí, divadel, sportovních stadionů a ubytovacích služeb. Dospělí se mohou účastnit organizovaného sportu a to i na vnitřních sportovištích. Zvýšené jsou maximální počty návštěvníků svateb a pohřbů. Úprava pravidel zahrnuje i povolení objímat se s přáteli a příbuznými, vláda však vyzývá, aby lidé k těsnému kontaktu přistupovali s rozvážností. V jiných případech mají Angličané nadále dodržovat bezpečné rozestupy.

"Obejmu doslova každého, ke komu se dostanu. Matkám vytrhnu děti z náruče a budu se naklánět přes chodítka," řekla listu The Telegraph britská herečka Joanna Lumleyová. "Obejmu prodavačky u pokladny, rámaře i kluky hrající fotbal v parku. Později samozřejmě obejmu i policisty, kteří mi na policejní stanici přednesou obvinění. Lupička-objímačka, to jsem já," dodala 75letá Lumleyová.

Návaly euforie však doprovází výzvy k opatrnosti, píše agentura Reuters. Johnson lidem doporučil, aby se objímali s největší opatrností a upozornil, že varianta koronaviru objevená v Indii, se šíří i v Británii a hrozí kvůli tomu odložení finální fáze uvolnění plánované na příští měsíc.

"Společně jsme dosáhli dalšího milníku na naší cestě z uzávěry, ale další krok musíme učinit s velkou dávkou opatrnosti," uvedl Johnson.

Obyvatelé Anglie, Skotska a Walesu mohou od dneška také odjet na dovolenou. Bez nutnosti karantény však mohou vycestovat jen do 12 zemí včetně Portugalska či Izraele, které jsou na takzvaném zeleném seznamu. V případě cesty do zemí na oranžovém seznamu, kam patří mimo jiné i Česká republika, je nutná po návratu desetidenní karanténa.

Šéfové britských aerolinek British Airways a londýnského letiště Heathrow dnes britskou vládu vyzvali, aby lidem ulehčila cestování a zelený seznam zemí před začátkem léta rozšířila - a to zejména o Spojené státy, země v Karibiku, Francii, Řecko a Španělsko.

Letiště dnes k odletu odbavilo 11.000 lidí, tedy o 7000 více než před týdnem. V porovnání se 120.000 cestujícími za den, které letiště odbavilo v tuto roční dobu v dobách před pandemií, jde však stále o značný pokles. Společnost British Airways oznámila, že vypravila jen zlomek z běžných 200 letů.

No dovolenou se dnes však vydaly tisíce Britů, napsala BBC. Jenom do Portugalska dnes z Británie míří 22 letů, přičemž nejvíce z nich přistane v nejjižnějším portugalském regionu Algarve. Zaměstnanci tamního letiště turistům rozdávali balíčky s dezinfekcí a dvěma rouškami.

Z obnovení britského cestování se těší i Portugalsko, které koronavirus ochudil o příjmy z cestovního ruchu. "Pandemie nás příšerně zasáhla. Všechno se zavřelo a teď se pomalu otevírá. Pohled na prázdné příletové brány byl smutný. Ale dneska je to lepší. Je to osvěžující," uvedla 55letá Maria Joaová, která v příletové hale lisabonského letiště provozuje obchod s občerstvením.

Uvolňuje se také v některých německých spolkových zemích. Šlesvicko-Holštýnsko ruší omezení v restauračních, turistických a dalších volnočasových provozech. Bavorsko, Bádensko-Württembersko a Berlín jako první německé spolkové země začínají nabízet všechny vakcíny proti nemoci covid-19 všem zájemcům, ale jen v ordinacích praktických lékařů. V očkovacích centrech budou prozatím dál dostávat přednost nejohroženější skupiny obyvatel.

Ve většině Rakouska se školáci vrátili k prezenční výuce, čímž skončila dosavadní střídavá výuka. Výjimkou je Vídeň, kde přírůstky nakažených patří z celorakouského pohledu k nejvyšším a vedení města už dříve oznámilo, že restrikce ve školství bude uvolňovat pomaleji a postupně.

Po roce mohou poprvé za hranice své země vycestovat očkovaní obyvatelé Saúdské Arábie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď