V 94 letech zemřel legendární americko-bahamský herec Sidney Poitier

foto Americko-bahamský herec Sidney Poitier s oceněním Oscara za nejlepší herecký výkon ve filmu Polní lilie na snímku z 13. dubna 1964.

Washington/Nassau - V 94 letech zemřel legendární americko-bahamský herec Sidney Poitier, který v roce 1964 jako první člověk tmavé pleti získal Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli ve filmu Polní lilie. Podle médií o tom informovaly bahamské úřady. Poitier natočil za svou více než sedmdesátiletou kariéru desítky filmů a v 60. letech byl inspirací pro řadu aktivistů bojujících za ukončení rasové segregace v USA, píše agentura Reuters. Jeho úmrtí litovali představitelé filmu, šoubyznysu a politiky.

Fotogalerie

"Přišli jsme o ikonu, hrdinu, mentora, bojovníka a národní poklad," napsal na facebooku místopředseda bahamské vlády Chester Cooper.

Za přítele, bratra a důvěrníka Poitiera označila známá moderátorka Oprah Winfreyová. Pro známého herce a držitele Oscara Morgana Freemana byl Poitier inspirací a vůdcem. Mnoho filmových tvůrců však vzdávalo Poitierovi pocty již během života. Například režisér Quentin Tarantino uvedl, že Poitier patřil mezi herce, o kterých lze říci, že po jejich příchodu do filmové branže v ní již nezůstane nic jako předtím.

Lítost nad úmrtím herce vyjádřil i bývalý americký prezident Barack Obama, který Poitierovi udělil v roce 2009 prezidentskou medaili svobody. Obama uvedl, že Poitier byl ztělesněním důstojnosti a elegance. Poitier v roce 1974 získal od britské královny Alžběty II. také rytířskou hodnost. Aktivista a známý kritik americké zahraničí politiky Harry Belafonte o něm sdělil, že mu "byl mi plnohodnotným bratrem a partnerem ve snaze učinit tento svět o něco lepší".

Poitierovi rodiče byli farmáři na Bahamách, syn se jim však narodil před očekávaným termínem porodu v roce 1927, když zrovna byli na návštěvě Floridy, takže automaticky získal americké občanství. Vyrůstal ale na karibském ostrově a do USA se odstěhoval v 15 letech. V roce 1955 pak dostal svou první větší roli ve filmu Džungle před tabulí.

V roce 1958 získal první nominaci na Oscara za snímek Útěk v řetězech, za nějž obdržel ocenění britské filmové a televizní akademie BAFTA.

Snímek Polní lilie z roku 1963 již herci slavnou zlatou sošku vynesl a jako první černoch, který toto nejprestižnější filmové ocenění obdržel, se Poitier stal jedním z hlavních vzorů úspěchu černochů v USA. Podle svých pozdějších vyjádření se však domníval, že mu americká filmová akademie ocenění udělila spíše kvůli symbolické síle takového kroku, namísto skutečného ocenění jeho hereckého výkonu.

Jeho komerční úspěchy vyvrcholily v roce 1967, kdy se začaly promítat hned tři jeho proslulé filmy: Hádej, kdo přijde na večeři, Panu učiteli s láskou a V žáru noci. V tomto roce se stal nejvýdělečnějším hercem v Hollywoodu.

Poitier se v následujících letech stáhnul více do ústraní a věnoval se kampani za nezávislost Baham, které karibský ostrov dosáhl v roce 1973. Později se rovněž začal věnovat režii. V 90. letech minulého století byl také velvyslancem Baham v Japonsku.

Poitier podle serveru BBC hrál ve filmech inteligentní role, které ve Spojených státech pomáhaly bořit zažité stereotypy o černoších. Svou roli vzoru pro ostatní však umenšoval. "Pokud se na mě bude vzpomínat kvůli tomu, že jsem udělal pár dobrých věcí, a pokud moje přítomnost na světě podnítila nějakou dobrou energii, tak mi to stačí," řekl jednou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď