V 93 letech zemřela známá textařka Jiřina Fikejzová

foto Textařka Jiřina Fikejzová oslavila 13. dubna v Praze 90. narozeniny na slavnostním večeru s názvem Půvabná a svěží.

Praha - Ve věku 93 let dnes zemřela textařka Jiřina Fikejzová. ČTK to řekl její syn Daniel Fikejz. Texty Jiřiny Fikejzové zpíval či zpívají Milan Chladil, Yvetta Simonová, Waldemar Matuška, Karel Gott, Eva Pilarová, Václav Neckář, Marta Kubišová či Marie Rottrová. Fikejzová v mládí sama vystupovala s kapelou a v 50. letech byla úspěšnou reprezentantkou v běhu.

Fotogalerie

 Fikejzová se narodila jako Jiřina Henzlová 13. dubna 1927. Jejím pozdějším manželem byl dlouholetý reprezentant a český rekordman ve skoku do dálky Jaroslav Fikejz. Studovala psychologii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci pracovala jako psycholožka, v polovině 50. let začala spolupracovat s orchestrem Karla Vlacha.

První zveřejněný text Fikejzové nesl název Tak půvabná a svěží. V roce 1956 ho napsala na písničku Irwinga Berlina Easter Parade, kterou tehdy zpíval Sbor Lubomíra Pánka. Když před třemi lety slavila devadesátiny, uspořádali jí spolupracovníci a syn v divadle Viola stejnojmenný večer k narozeninám. Osobně popřát jí přišli například Marie Rottrová, Václav a Jan Neckářové, Martin Chodúr nebo textař Eduard Krečmar. Fikejzová pokřtila při té příležitosti nahrávku písní se svými texty, která vyšla pod názvem Řekni, kde ty kytky jsou. "Se vší skromností, která mi není vlastní, musím říct, že je to hezké cédéčko," řekla tehdy Fikejzová.

Je podepsána pod desítkami populárních písní, například Za rok se vrátím, kterou zpíval Milan Chladil, Romantická interpretovaná Yvettou Simonovou či Malý vůz nebo Řekni, kde ty kytky jsou, které zpívala Judita Čeřovská. Marie Rottrová má v repertoáru písničky Markétka, Jak málo zmůže čas nebo To mám tak ráda, Václav Neckář zase zpíval s jejími texty písně Massachusetts nebo Celou noc.

Fikejzová napsala také několik scénářů pro pražské Divadlo hudby, pro Československou televizi a Československý rozhlas.

Celkem je autorkou 240 písňových textů. V roce 2002 dostala k pětasedmdesátinám jubilejní platinovou desku Supraphonu za významný přínos české populární hudbě a vklad k prestiži tohoto vydavatelství.

Syn Jiřiny Fikejzové Daniel bývá označován za hudebního všeuměla, je hudebním skladatelem, textařem, hráčem na klávesové nástroje, zpěvákem i producentem. Loni oslavil 65. narozeniny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 25. července 2021

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď