V 1. čtvrtletí začal rekordně nízký počet nových exekucí

foto Příkaz k exekuci, exekuce, exekutor, desky, složka - ilustrační foto.

Praha - V prvním čtvrtletí 2020 začalo 105.000 nových exekučních řízení, což je rekordně nízký počet kvartálně zahájených exekucí. Proti poslednímu čtvrtletí 2019 jde o pokles o 21.000 exekučních řízení. ČTK o tom dnes informovala Exekutorská komora. Přes možnost, že výsledky částečně ovlivnila koronavirová situace v ČR, se podle ní potvrdil dlouhodobý pokles v počtu nových exekucí.

V meziročním srovnání je pokles ještě větší. Proti prvnímu čtvrtletí 2019 jde o pokles o 34.000 nově zahájených exekucí, tedy téměř o čtvrtinu. První kvartál 2019 byl ale podle komory z hlediska počtu započatých exekucí nadprůměrný. I tak je počet exekucí zahájených v prvním kvartálu 2020 výrazně pod dlouhodobým trendem postupného poklesu nově zahajovaných exekucí, uvedla komora.

"Na hodnocení příčin je zatím brzy, ale předběžně můžeme soudit, že se střetl dlouhodobý trend poklesu exekucí související s doposud dobrou ekonomickou situací v ČR a krátkodobý propad způsobený opatřeními v boji proti koronavirové epidemii," sdělila komora. Obdobný trend očekává i v dalším čtvrtletí.

Exekutorská komora koncem března doporučila soudním exekutorům, aby se v maximální míře snažili vyhovět žadatelům o splátkový kalendář a postupovali co nevstřícněji při posuzování návrhů na odklad exekučního řízení. Navrhla dočasné odložení vyklizení prostor k bydlení, zastavení vymáhání příslušenství po určitou dobu nebo snížení DPH.

Apelovala také na zodpovědnost dlužníků, kteří v případě zájmu musí individuálně podat návrh a řádně doložit důvody žádosti o odklad exekuce. Soudní exekutor může odložit exekuci, jestliže se dlužník bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon exekuce mohl mít pro něho nepříznivé následky, ale zároveň by oprávněný nebyl odkladem exekuce vážně poškozen.

Přes pokles počtu exekucí stále zůstává množství a zejména struktura obyvatel ČR v exekuci problémem. Komora proto dlouhodobě prosazuje místní příslušnost exekutorů, úpravu rostoucích příslušenství dluhu, racionalizaci doručování, jednodušší zastavování exekuce při bezvýslednosti, zjednodušení srážek ze mzdy a další.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 10. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 28°C

Celá předpověď