Výkonný výbor KSČM nevyzval předsedu strany Filipa k rezignaci

foto Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a místopředseda Václav Ort se 19. října 2018 v Praze zúčastnili prvního zasedání širšího vedení strany po komunálních a senátních volbách.

Praha - Výkonný výbor KSČM nevyzval předsedu Vojtěcha Filipa, aby kvůli výsledkům strany v posledních volbách rezignoval. Filip to řekl novinářům po dnešním jednání výboru. Odmítl také možnost mimořádného sjezdu strany. Ani na sobotním ústředním výboru strany nehodlá požádat o důvěru, jak to má v úmyslu vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček na souběžném zasedání sociálních demokratů.

"Žádná taková, řekl bych výzva, tam nepadla, naopak," uvedl Filip k hlasům volajícím po jeho odchodu z čela strany. K dřívějším vyzyvatelům patřil například bývalý místopředseda komunistů Josef Skála, který nedávno oznámil vznik platformy Restart. Výkonný výbor její existenci i aktivity podle předsedy strany jednoznačně odmítl.

"Vyslovujeme zásadní nesouhlas s činností takzvané platformy Restart, která postupuje v přímém rozporu se stanovami KSČM a která KSČM poškozuje," prohlásil Filip. Výbor se podle něj usnesl, že k vnitrostranické diskusi mají být využívány zásadně stranické orgány a organizace, zveřejňovány by měly být až jejich výstupy.

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček odevzdal svůj hlas v komunálních volbách 5. října 2018 v Domě kultury v Mladé Boleslavi. Hodnotit volební neúspěch dnes bude také užší vedení ČSSD, na které naváže sobotní zasedání ústředního výboru strany. Předseda ČSSD Jan Hamáček se v sobotu chystá požádat o důvěru výboru, což mu může pomoci posílit pozici před sjezdem v příštím roce. Tlaku by na uzavřeném jednání výboru mohli čelit i další členové nejužšího vedení. Sociální demokraté by také měli definitivně stanovit datum sjezdu, kde budou v březnu volit své čelní představitele.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 23. května 2019

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď