Úzkou silnicí na Hochficht jedou denně tři stovky vozidel

foto Lyžaři, kteří si na jihu Čech oblíbili přeshraniční rakouský areál Hochficht, často využívají k dopravě úzkou silnici mezi Novou Pecí a přechodem Schöneben. Dvanáctikilometrový úsek je v některých místech široký pouze tři metry. Podle odhadů provozovatelů areálu může po komunikaci, kterou dlouhá léta využívala pouze pohraniční stráž, v sezoně projet přes 300 českých aut denně. Kraj hodlá silnici během pěti let rekonstruovat a rozšířit. Poslední tříkilometrový úsek prochází po hranici Národního parku Šumava. Zde zůstane šířka stejná, ale přibudou místa k vyhýbání aut. Na snímku z 10. února 2018 je silnice mezi Novou Pecí a Bližší Lhotou.

České Budějovice - Přibližně tři stovky aut s českými pasažéry projedou denně v zimě úzkou silnici, která spojuje Novou Pec na Prachaticku s rakouským lyžařským areálem Hochficht. Zhruba 12 kilometrů dlouhá komunikace připomíná spíš cyklostezku, řidiči musí počítat s tím, že průjezdnost je těmito parametry ztížena. ČTK to řekl Martin Řezáč z areálu Hochficht, který je na česko-rakouské hranici Šumavy a patří mezi nejvyhledávanější střediska v regionu.

"Čeští lyžaři, kteří míří na Hochficht, využívají několik tras. Nejvytíženější vede přes Novou Pec a Zadní Zvonkovou. Ta silnice je docela úzká a v zimě hůře sjízdná. Ale je to nejkratší možnost, jak se mohou lyžaři dostat s Česka na Hochficht," uvedl Řezáč. Dodal, že v těchto dnech na sjezdovkách v areálu leží téměř dva metry sněhu a návštěvníci toho ve velké míře využívají.

Ideální sněhové podmínky evidují také ve Skiareálu Lipno. "Do středy sněžilo a teď sjezdovky udržujeme. Návštěvnost je relativně vysoká," uvedl dnes Vojen Smíšek z lipenského skiareálu.

Přibližně 1300 lyžařů za den dorazí nyní i do zadovského areálu. "Mohou využít všechny sjezdovky. Navíc sněhu je dostatek i pro běžkaře a upravili jsme pro ně v okolí řadu tras," řekl Petr Vondraš z lyžařského areálu Zadov.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď