Uzbekistán zastavil vývoz plynu, vymezil se i vůči plynové unii s Ruskem

foto Plynovod, kompresorová stanice - ilustrační foto.

Taškent/Moskva - Uzbekistán dnes úplně zastavil vývoz plynu, kvůli chladnému počasí se totiž v zemi citelně zvýšila spotřeba. S odkazem na státní plynárenskou společnost Uztransgaz o tom informovala agentura RIA Novosti. Země se také vymezila vůči ruskému návrhu, aby vytvořila společně s Kazachstánem a Ruskem takzvanou plynovou unii.

Ministr energetiky Žurabek Mirzamachmudov uvedl, že Taškent nebude souhlasit s politickými podmínkami, které by mohly ohrozit jeho národní zájmy. Případná přeprava plynu přes jeho území bude mít podle ministra čistě obchodní charakter, informovala agentura Reuters. Podle ní jde o další příklad toho, že Rusko naráží při pokusech prosazovat svoji vůli v ostatních bývalých sovětských republikách na čím dál větší problémy.

O plánu na vytvoření plynové unie hovořil podle agentury Interfax v listopadu místopředseda ruské vlády Alexandr Novak, podle něhož by tento projekt měl podpořit dodávky mezi Ruskem, Kazachstánem a Uzbekistánem a také vývoz plynu do dalších zemí včetně Číny. Co by ale přesně plynová unie obnášela, neupřesnil.

"I kdybychom uzavřeli s Ruskem dohodu o plynu, neznamená to, že vytvoříme unii," zdůraznil ve středu uzbecký ministr Mirzamachmudov. Podtrhl, že případná dohoda bude mít povahu technické smlouvy.

"Pokud budeme dovážet plyn z jiného státu, budeme s ním spolupracovat čistě na základě komerční a obchodní smlouvy. Nikdy nebudeme souhlasit s politickými podmínkami výměnou za plyn," řekl ministr. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes ale uvedl, že agentura Reuters středeční zprávu o reakci Uzbekistánu na návrh Ruska významově posunula a že Moskva si výměnou za plyn žádné politické podmínky ani neklade.

Vůči návrhu na vytvoření trojstranné plynové unie se už dříve vymezil i Kazachstán. Jeho ministerstvo zahraničí po jednání prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva a ruského prezidenta Vladimira Putina v listopadu podle kazachstánských médií sdělilo, že nedovolí, aby ostatní země mohly Kazachstán případně obvinit z napomáhání Rusku v obcházení sankcí.

Uzbekistán i Kazachstán těží zhruba tolik zemního plynu, kolik jej spotřebují. Obě země jsou s Ruskem propojeny plynovodem a prochází jimi samostatný plynovod směřující do Číny. Oba plynovody však převážně čerpají plyn z Turkmenistánu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je sobota 28. ledna 2023

Očekáváme v 19:00 -3°C

Celá předpověď