Už 12 evropských zemí hlásí případy nákazy koronavirem

foto Žena s rouškou v prázdné soupravě metra v Miláně na snímku 25. února 2020.

Řím/Madrid/Peking - V Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji zemí s třetím největším počtem infikovaných koronavirem, zemřelo v důsledku této nákazy k dnešnímu večeru 11 lidí. Nově testy přítomnost koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19, prokázaly u dvou lidí v Rakousku a po jednom v Chorvatsku a Švýcarsku. Nákaza je tak hlášena ze 12 evropských zemí. Na Kanárských ostrovech je kvůli jednomu nakaženému v izolaci tisícovka lidí, včetně šesti Čechů. Po celém světě je infikovaných přes 80.000 osob.

V Praze se večer sešla Bezpečnostní rada státu. Občanům České republiky kvůli šíření koronaviru nedoporučuje cesty do italských regionů Lombardie a Benátsko. Lidé by také měli zvážit, zda nyní vůbec jezdit kamkoli do ciziny, řekl na tiskové konferenci po jednání předsednictva rady premiér Andrej Babiš (ANO). Případným omezením velkých kulturních nebo sportovních akcí se rada nezabývala. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jsou na krizové scénáře připraveny všechny složky záchranného systému.

Italské úřady evidují 322 nakažených, z toho 240 jich je hlášeno z Lombardie na severu země, která je v Itálii ohniskem nákazy. Případy koronaviru ale už zaznamenaly také úřady v Toskánsku ve střední Itálii nebo na jihu země v Palermu.

Epidemie za sebou zanechala prázdné ulice, zavřené restaurace i obchody a zatímco část Italů bere situaci sportovně, virus rozhádal italské politiky, konkrétně italského ministra Giuseppa Conteho a regionální správu regionu Lombardie, kde je nejvíce případů nákazy.

K dobrovolné izolaci po návratu ze severní Itálie dnes vyzvala své občany Británie, své zaměstnance Evropský parlament. Několik opatření přijaly i české úřady, letiště Praha například vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie a k preventivnímu vyšetření bylo odtamtud převezeno 11 českých studentů, kteří se vrátili z nemocí rovněž zasaženého Íránu. Preventivní opatření zavedli i tuzemští autobusoví dopravci a letiště v Brně.

První případy onemocnění dnes oznámily hned tři evropské země, Rakousko, Chorvatsko a Švýcarsko. Mladý Chorvat předtím několik dní pobýval na severu Itálie. Dva pacienti v Rakousku jsou podle tyrolských úřadů mladí Italové žijící v Innsbrucku, kteří byli minulý týden na návštěvě v lombardském Bergamu. Žena pracuje jako recepční v jednom z innsbruckých hotelů, ten je nyní uzavřený. Ve Švýcarsku se koronavirem nakazil 70letý muž z kantonu Ticino ležícího u italských hranic, který byl v půlce února v Milánu. Naopak úřady v Rumunsku popřely informaci, že v zemi je první potvrzený případ koronaviru.

V karanténě je kvůli koronaviru šest českých turistů z hotelu na ostrově Tenerife, který španělské úřady izolovaly. Potvrdila se tam nákaza u dvou hostů, manželského páru z Itálie. Opatření se týká zhruba tisícovky lidí, kteří nesmějí opustit areál. Španělské úřady dnes informovaly o novém případu v Katalánsku a francouzské úřady o dvou. Ve Francii je tak doposud 14 infikovaných, z nich jeden zemřel a 11 pacientů se uzdravilo a opustilo nemocnici.

Další tři úmrtí dnes oznámily íránské úřady, v zemi podle agentury Reuters od minulého týdne zemřelo 16 lidí a úřady potvrdily 95 případů nákazy. Mezi pacienty je i náměstek ministra zdravotnictví a jeden z poslanců.

Čínské úřady dnes v rámci každodenního hlášení nové bilance informovaly o dalších 71 mrtvých v pevninské Číně, z nichž většina pochází z provincie Chu-pej, jež je považována za epicentrum nákazy. Země bez započítání autonomních oblastí Hongkong a Macao registruje přes 77.000 nakažených.

Jižní Korea dnes ohlásila 144 nových případů nákazy, celkem se v této asijské zemi nakazilo 977 lidí, z nichž už deset onemocnění podlehlo. Většina nakažených je stále spojována s jedním kostelem ve městě Tegu, mezi členy tamějšího náboženského hnutí infekci zřejmě roznesla 61letá žena.

Další oběť z výletní lodi Diamond Princess dnes ohlásily japonské úřady, které plavidlo vzaly do karantény. Zesnulému muži bylo okolo osmdesáti let. Postup Japonska v případě nákazy na lodi podrobně sleduje celý svět kvůli blížícím se letním olympijským hrám, které 24. července začnou v Tokiu. Kvůli epidemii už pořadatelé odložili školení zhruba 80.000 dobrovolníků, podle člena Mezinárodního olympijského výboru mají však Japonci ještě tři měsíce čas, než bude potřeba zaujmout definitivní stanovisko a konání soutěží potvrdit nebo zrušit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 5. dubna 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď