Uvázlá běluha ze Seiny bude přemístěna do nádrže se slanou vodou

foto Francouzští hasiči se na člunu snaží pomoci běluze severní, která před několika dny zabloudila do řeky Seiny, odkud se nemůže dostat. Snímeku ze 4. srpna 2022.

Paříž - Běluha, která na několik dní uvázla ve francouzské řece Seině, bude dnes přemístěna do nádrže se slanou vodou, kde ji mají prohlédnout a ošetřit odborníci. Informovala o tom podle agentury Reuters nevládní organizace Sea Shepherd France, která se podílí na záchraně kytovce.

Fotogalerie

Běluha se ocitla v řece, která protéká i Paříží, daleko od arktické a subarktické oblasti, kde tito mořští savci s bohatou mimikou obvykle žijí. Do Seiny zbloudila minulý týden a doplavala do poloviny cesty do francouzské metropole. Záchranný tým ji uzavřel do zdymadla, podal jí vitaminy a antibiotika, ale k přijímání potravy se mu čtyřmetrového samce nepodařilo přimět.

Není jasné, proč se běluha tolik vzdálila od svého přirozeného prostředí, a panují vážné obavy, že v teplejší a sladké vodě Seiny nemusí přežít. "Dnes je velký den pro běluhu a všechny, kteří se zapojili do její záchrany," uvedla organizace Sea Shepherd France na twitteru.

Ve slanovodní nádrži bude běluha "monitorována a dostane pomoc v naději, že ji lze vyléčit z toho, co utrpěla," napsala organizace. "Pak bude propuštěna do moře, kde bude mít, jak doufáme, lepší šance na přežití," dodala organizace.

Ze záběrů, které v pondělí pořídil dron, je patrné, že bílý kytovec se v uzavřeném prostoru vynořoval nad hladinu, aby se dostal ke vzduchu, a pomalu kroužil těsně pod hladinou.

Koncem května se do Seiny dostala kosatka, pokusy o její záchranu nebyly úspěšné. Plán navést čtyřmetrového samce zpět do oceánu pomocí nahraných kosatčích zvuků selhal a odborníci později dospěli k závěru, že byl vážně nemocný.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď