Útok dronu zranil podle Ruska šest lidí, Rusové v noci ostřelovali několik měst

foto Muž ve městě Mykolajiv vychází z lékárny zničené ruským bombardováním na snímku z 5. dubna 2022.

Kyjev - Na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na Ruskem anektovaném Krymu dnes zaútočil dron, zraněno bylo šest lidí. Podle agentury AFP to oznámily ruské úřady. Ukrajinské úřady zase uvedly, že Rusové v noci ostřelovali Charkov, Mykolajiv a Nikopol.

"Dnes ráno se nám ukrajinští nacionalisté rozhodli překazit Den námořnictva," napsal na sociální síti Telegram sevastopolský gubernátor Michail Razvožajev.

"Na nádvoří velitelství vletěl nezjištěný objekt, podle předběžných údajů se jedná o dron. Zranění utrpělo šest osob, jde o zaměstnance velitelství flotily. Všem byla poskytnuta pomoc," uvedl Razvožajev. "Dva lidé mají středně těžká zranění, zbytek lehká," dodal.

Dron byl podle vyjádření Černomořské flotily zřejmě podomácku vyrobený a byl vybaven slabým výbušným zařízením. Na fotografiích z místa nejsou vidět rozsáhlé škody. Zranění byla způsobena především úlomky skla.

Mluvčí správy Oděské oblasti Serhij Bratčuk označil ruské tvrzení o ukrajinském útoku na velitelství ruské flotily za provokaci. "Osvobození Krymu od okupantů bude probíhat jinak a mnohem efektivněji," podotkl.

Všechny slavnostní akce plánované v Sevastopolu u příležitosti Dne námořnictva, který Rusko každoročně slaví poslední červencovou neděli, byly z bezpečnostních důvodů zrušeny, píše ruskojazyčná verze zpravodajského serveru BBC.

Ruský prezident Vladimir Putin by se dnes měl účastnit oslav Dne námořnictva v Petrohradu

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014 po referendu, které nebylo mezinárodně uznané.

Rusové v noci ostřelovali Charkov, Mykolajiv a Nikopol, uvedly úřady

Úřady v několika ukrajinských městech poblíž fronty oznámily v noci na dnešek ruské ostřelování. V Charkově nastalo nejméně šest výbuchů, na Mykolajiv dopadla opět kazetová munice a ostřelování hlásí i Nikopol.

"Noční ostřelování Charkova pokračuje. Dnes byla celá řada výbuchů," napsal starosta Ihor Terechov s tím, že zasažena byla čtvrť ve východní části druhého největšího ukrajinského města. Poškozeno bylo několik budov, o možných obětech se prohlášení nezmiňuje.

Starosta jihoukrajinského Mykolajivu Oleksandr Senkevyč uvedl, že město čelí "masivnímu ostřelování". "Ozývají se výbuchy, včetně kazetových bomb. Dosud víme o několika požárech na místech dopadu. Tlaková vlna a trosky poškodily obytné domy," dodal. V pátek si ostřelování kazetovou municí podle gubernátora Vitalije Kima vyžádalo v Mykolajivu čtyři mrtvé.

O opětovném nočním ostřelování města Nikopol v Záporožské oblasti dnes informoval šéf místní vojenské správy Jevhen Jevtušenko. "Nikopol byl ostřelován. Znovu," napsal. V sobotu Jevtušenko varoval obyvatele před možným ostřelováním obcí v oblasti na severním břehu Kachovské vodní nádrže na řece Dněpr. Vyzval je, aby zůstali v úkrytu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď