Německo zažívá šok z dalšího útoku, v Hanau je 11 mrtvých

foto Němečtí policisté zasahující na místě střelby v Hanau 20. února 2020.

Frankfurt nad Mohanem - Německo už potřetí během posledního roku zažívá šok z patrně pravicově extremistického útoku. Za tím posledním stál podle všeho 43letý Němec Tobias R., který ve středu pozdě večer ve dvou barech hesenského města Hanau zastřelil devět lidí. Všichni měli migrační kořeny. O několik hodin později byl ve svém bytě nalezen mrtev a o život přišla i jeho matka. Útoky, jejichž předpokládaný pachatel po sobě zanechal text svědčící o rasistických i paranoidních představách, odsoudila kancléřka Angela Merkelová i řada dalších politiků. V Hanau i v Berlíně se večer sešly davy lidí k pietním akcím. Prezident Frank-Walter Steinmeier přímo v Hanau vyzval společnost k soudržnosti tváří v tvář nenávisti.

Tobias R. podle vyšetřovatelů ve stotisícovém Hanau, které leží asi dvacet kilometrů východně od Frankfurtu nad Mohanem, zaútočil poprvé kolem 22:00 SEČ, když v centru města v baru s vodními dýmkami zastřelil čtyři lidi. Krátce poté zabil dalších pět osob ve zhruba dva kilometry vzdáleném obchodě ve čtvrti Kesselstadt, jehož součástí je také bar s vodními dýmkami.

Mezi devíti oběťmi ve věku 21 až 44 let bylo podle Ankary pět občanů Turecka. Češi mezi mrtvými podle informací českého ministerstva zahraničí nejsou. Migrační kořeny má také většina zraněných. Celkem je jich šest, jeden z nich byl zraněn velmi těžce.

Při střelbě v německém Hanau přišlo o život 11 lidí. Ilustrační mapka oblasti.

Pravděpodobného pachatele, který byl sportovním střelcem a legálně držel zbraň, našla policie dnes po 03:00 SEČ v jeho bytě v Hanau mrtvého spolu s jeho mrtvou 72letou matkou. Oba měli střelná zranění. Vedle mrtvoly muže, který nebyl dosud policejně známý, se našla střelná zbraň. Jeho otce objevili policisté nezraněného.

Vyšetřování tragédie, u níž existuje podezření na terorismus, se ujal nejvyšší státní zástupce Peter Frank, podle něhož dosavadní důkazy ukazují na "hluboce rasistické přesvědčení" útočníka. To podle serveru Spiegel dokládá i 24stránkový pamflet Tobiase R., který opěvuje Němce, zabývá se čistotou jejich rasy a naopak tvrdí, že obyvatele řady jiných zemí je potřeba vyhladit. Autor vyjádřil také přesvědčení, že tisíce Němců jsou sledovány všemocnou tajnou službou, jejíž spolupracovníci dokážou číst myšlenky ostatních a dokonce umí lidi na dálku řídit.

"Na závěrečné posouzení (činu) je příliš brzy," řekla dnes v reakci na útoky kancléřka Merkelová. "Ale mnohé nasvědčuje tomu, že pachatel byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí vůči lidem jiného původu, jiné víry nebo jiného vzhledu," podotkla. O pravicovém extremismu nebo terorismu dnes mluvila i řada dalších německých politiků. Prezident Frank-Walter Steinmeier, jemuž kondoloval i jeho český protějšek Miloš Zeman, uvedl, že stojí na straně všech lidí, které ohrožuje rasistická nenávist. Soustrast blízkým obětí vyjádřili i zahraniční politici.

Steinmeier dnes večer navštívil přímo Hanau, kde se stejně jako v Berlíně sešly tisíce lidí na pietních akcích. "Dnes nastala hodina, kdy musíme ukázat, že jako společnost stojíme při sobě, nenecháme se zastrašit, nerozutečeme se," prohlásil Steinmeier, který do hesenského města přijel společně se svou ženou Elke Büdenbenderovou. Před zhruba 5000 shromážděnými lidmi promluvili také hesenský premiér Volker Bouffier a starosta města Claus Kaminsky.

Pokojná pietní shromáždění se konala také v dalších především hesenských městech jako Kassel, Fulda, Giessen nebo Darmstadt. V Berlíně vytvořily stovky lidí řetěz kolem Braniborské brány, v největším hesenském městě Frankfurtu nad Mohanem se podle policie sešlo přibližně 3500 lidí.

Spolkovou republikou už loni otřásla vražda politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém Halle. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 28. března 2020

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď