Vláda zváží uložení pracovní povinnosti ambulantním lékařům

foto Ilustrační foto - Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) vystoupil na tiskové konferenci po jednání vlády 1. března 2021 v Praze.

Praha - Vláda zváží kvůli epidemii covidu uložení pracovní povinnosti ambulantnímu personálu. Pomáhal by v nemocnicích, řekl novinářům po dnešním jednání krizového štábu vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Uvedl, že podobně jako v Pardubickém kraji může být kapacita nemocnic naplněna i v dalších regionech. Ukazuje se přitom, že problém není v počtu přístrojů či lůžek, ale v množství personálu, dodal. Předpokládá, že věcí se bude vláda zabývat na nejbližším zasedání, zřejmě do konce týdne, nejpozději v pondělí.

Pardubický kraj požádal podle hejtmana Martina Netolického (3PK/ČSSD) ministerstvo zdravotnictví o prověření možnosti povolat ambulantní specialisty na pomoc do krajských nemocnic 23. února. Podle dřívějšího vyjádření lékařů z ambulancí většina z nich nemá zkušenost s prací na jednotkách intenzivní péče. Mezi ambulantními specialisty jsou také asi dvě pětiny starší 60 let a mnozí zatím nebyli očkováni proti covidu-19.

Podle Hamáčka by ambulantní personál mohl pomáhat mimo intenzivní péče. Bez něj není možné v Pardubickém kraji vytvořit další kapacity navíc. "Se současným stavem personálu už nejsme schopni žádné kapacity navíc vytvářet," uvedl k situaci v Pardubickém kraji.

V českých nemocnicích je s covidem-19 přes 8100 lidí, což je dosud nejvíc. Úterní čísla ukazují 8162 hospitalizovaných, pondělní po revizi dokonce 8234. Dosavadní rekord byl 8155 covidových pacientů ze začátku listopadu. Dál přibývá i těžkých případů, maximum se v úterý posunulo na 1661 pacientů. Je to o sto víc než v neděli a o šest víc než v pondělí. V úterý v Česku přibylo 16.642 případů covidu. Odborníci podle Hamáčka předpokládají, že dnes by mohl počet nově diagnostikovaných atakovat 20.000.

Stát už v dřívějších fázích epidemie covidu povolal dvakrát na pomoc vyhlášením pracovní povinnosti studenty medicíny a ošetřovatelství. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) jejich znovupovolání zmínil jako jednu z možností, které ministerstvo zdravotnictví zvažuje pro případ dalšího zhoršování epidemie koronaviru a nárůstu zátěže nemocnic, v polovině února. Vedle toho ministr jmenoval zapojení specializovaných nemocnic, které se dosud na léčbě pacientů s covidem-19 nepodílely, pracovní povinnost zdravotníků z ambulantního sektoru nebo zřizování takzvaných pracovišť neodkladné pomoci, která se využívají při hromadných neštěstích.

Děkani lékařských fakult v druhé polovině února odmítli případné obnovení pracovní povinnosti mediků. Pomáhat v nemocnicích zatížených pacienty s covidem-19 mohou podle děkanů i studenti z jiných fakult než lékařských. Připomněli své prohlášení z počátku ledna, v němž vyjádřili ochotu rozšířit dobrovolnou pomoc v případě mimořádné krize a uvítali příslib Blatného, že studentům zapojeným do dobrovolné pomoci se nebude přikazovat pracovní povinnost.

Ambulantní lékaři: Na práci u lůžek se musíme dlouho adaptovat

Pokud by do nemocnic měli nastoupit lékaři z ambulantního sektoru, museli by se na tuto práci možná i týdny adaptovat. Stát by měl nejdřív vysvětlit, proč do nemocnic nepovolá lékaře, kteří slouží v nemocničních ambulancích a kteří jsou zvyklí sloužit u lůžek. ČTK to napsal Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů. Reagoval tak na dnešní prohlášení vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), že vláda kvůli epidemii covidu zváží uložení pracovní povinnosti ambulantnímu personálu. Pomáhat by měl v přetížených nemocnicích.

Jojko uvedl, že v Česku je něco přes 40.000 lékařů, přičemž zhruba polovina pracuje v nemocnicích. To podle něj znamená, že na jednoho pacienta hospitalizovaného s nemocí covid-19 připadají asi tři lékaři. "Ministr Hamáček by asi měl vysvětlit, kolik jich potřebuje na jednoho pacienta, respektive proč nejdříve nepovolá lékaře z ambulancí nemocnic, kteří jsou zvyklí na lůžkách sloužit. Ty nechá v ambulancích, ale nás chce povolat," napsal ČTK Jojko.

Zopakoval také, že ambulantní specialisté jsou připraveni převzít péči o všechny pacienty, kteří docházejí do nemocničních ambulancí. "Nemocnicím odlehčíme a nikdo nebude riskovat tím, že nás bude nutit dělat práci, kterou neděláme denně, tj. museli bychom se na ni možná týdny adaptovat," dodal Jojko.

Pokud by šlo o povolání zdravotních sester z ordinací do nemocnic, Jojko řekl, že jsou ambulance, jako jsou například kardiologické, které se bez sestry neobejdou. Lékaři na sestry delegují část práce, bez nich by zvládli ošetřit zhruba jen třetinu pacientů.

V polovině února lékaři uváděli, že mezi ambulantními specialisty jsou asi dvě pětiny ve věku nad 60 let a mnozí zatím nebyli očkováni proti covidu-19. Pokud by lékaři z ambulancí měli nastoupit do nemocnic, musí to být podle nich dobrovolné a musí se respektovat jejich věk, zdravotní stav a kvalifikace. Stát by jim pak měl poskytnout kompenzace, které pokryjí ztráty z uzavření ambulancí. Musí se také najít řešení, kdo a jak se postará o jejich pacienty.

Kapacita některých nemocnic v Česku je naplněna. Podle Hamáčka není problém v počtu přístrojů či lůžek, ale v množství personálu. Podle Hamáčka by ambulantní personál mohl pomáhat mimo intenzivní péči.

V českých nemocnicích je s covidem-19 přes 8100 lidí, což je dosud nejvíc. Úterní čísla ukazují 8162 hospitalizovaných, pondělní po revizi dokonce 8234. Dosavadní rekord byl 8155 covidových pacientů ze začátku listopadu. Dál přibývá i těžkých případů, maximum se v úterý posunulo na 1661 pacientů. V úterý v Česku přibylo 16.642 případů covidu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď