Ústecký výtvarník ztvárnil vzpomínky na válku formou komiksu

foto Grafik a výtvarník Zdeněk Urban ukazuje 17. května 2020 v Ústí nad Labem komiks Paměti z karantény, v němž ztvárnil své dětské vzpomínky na válečná léta. Připojil se tak k těm, kteří reagovali na výzvu městského muzea k psaní pamětí v době karantény.

Ústí nad Labem - Ústecký výtvarník Zdeněk Urban ztvárnil své dětské vzpomínky na válečná léta formou komiksu. Připojil se k těm, kteří reagovali na výzvu městského muzea k psaní pamětí v době karantény. Urban je první, který je namaloval. Muzeum zveřejňuje příspěvky seniorů na webových a facebookových stránkách. ČTK o tom informoval ředitel muzea Václav Houfek.

Fotogalerie

Ve dvaadvaceti kresbách zachytil pětaosmdesátiletý Urban trhání třešní, hru na indiány, lovení raků, ale také pochody smrti, nálety a nacistické parády. "Válka pro nás děti nebyla tak hrozná. Nebylo sice moc, co jíst, všechno bylo na lístky a bylo toho málo, takže jsme byli stále hladoví. Ale myslím si, že jsme měli, my kluci, víc volnosti než dnešní děti. Auta na silnicích nebyla - sebrali je Němci. Po zlodějích ani vidu ani slechu," uvedl k zážitkům z dramatické doby autor v doprovodném textu.

Otce Urbana, důstojníka československé armády, hned po okupaci nacisté zatkli a vrátil se domů až po osvobození s americkou armádou. Výtvarník se o tom zmiňuje jednou větou. Jeho text ke komiksu je vůbec nejkratší z šestnácti, které dosud do muzea v rámci výzvy dorazily. "Nemám žádný literární talent, tak jsem naše příběhy nakreslil," poznamenal. Ke komiksu přidal ještě kresbu, která vizualizuje jeho výtvarnou představu o koronaviru.

Autoři pamětí z karantény se nevěnují jen tématu války, popisují zážitky z roku 1968, z poválečného odsunu nebo z osídlování pohraničí i příběhy z běžných dnů. "Mile nás zaskočil ten velký ohlas. Podle nich přináší psaní vzpomínek povzbudivou náplň do momentálně omezených životů jak autorům, tak i tisícům čtenářů, kteří sledují seriál na internetu. A to byl náš cíl," uvedl koordinátor projektu historik Martin Krsek.

Svými texty přispěli i odsunutí sudetští Němci. Chodí také příběhy z jiných regionů republiky, ty pak muzejníci odesílají regionálně příslušným kolegům. "Naposledy to bylo do muzea v Hořicích, kde už se s autorem domlouvají na vydání vzpomínek v jejich časopise," uvedl ředitel Houfek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 3:00 -2°C

Celá předpověď