Ústecká zoo rozšířila chov gepardů o samici, chce odchovat mládě

foto Zoologická zahrada v Ústí nad Labem rozšiřuje chov gepardů štíhlých, chce zvýšit šanci na jejich rozmnožení. Z Varšavy tak na doporučení nizozemského koordinátora Larse Versteega do zoo přicestovala samice Jasmine (na snímku).

Ústí nad Labem - Zoologická zahrada v Ústí nad Labem rozšiřuje chov gepardů štíhlých, chce zvýšit šanci na jejich rozmnožení. Z Varšavy tak na doporučení nizozemského koordinátora Larse Versteega do zoo přicestovala samice Jasmine. Až se zabydlí, připojí se k samici Virguli a samci Samimu. Novináře o tom informovala mluvčí zoo Nikola Roštejnská.

"V květnu loňského roku k nám z Nizozemska přicestoval samec jménem Sami, aby vytvořil pár se samicí Virgulí," uvedl v tiskové zprávě zástupce ředitele pro zoologii a zahradnictví Lukáš Štěrba. Samice se zpočátku bála a na samce vrčela. "Na podzim po podání uklidňující látky jsme oba jedince spojili do jednoho výběhu," uvedl Štěrba. Zvířata se podle něj zatím nepářila. Příchod nové samice zvýší podle Štěrby pravděpodobnost odchovu mláďat.

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem rozšiřuje chov gepardů štíhlých, chce zvýšit šanci na jejich rozmnožení. Z Varšavy tak na doporučení nizozemského koordinátora Larse Versteega do zoo přicestovala samice Jasmine. Na snímku ji chovatelé přenášejí v přepravní bedně. Mluvčí řekla, že samice se narodila před necelými dvěma lety ve varšavské zoo. "Jasmine byla v prvních okamžicích klidná a neprojevovala známky strachu," řekla její chovatelka Věra Malířová. Nyní se Jasmine seznamuje s novým domovem. Pro začátek má k dispozici dva vnitřní prostory, které měla možnost ihned po příjezdu prozkoumat. Pozvolna se bude učit chodit na menší dvorek. "Poté jí plně zpřístupníme velký venkovní výběh. Tam bude mít možnost se přes plot seznámit s naší druhou samicí Virgulí," dodala chovatelka.

Ústecká zoo začala tyto nejrychlejší suchozemské savce chovat v roce 1999, kdy do ní přišla samice Gara a samec Inongo. Zoologické zahradě se zatím nepodařilo úspěšně odchovat mláďata.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď