Ústečan 20 let pracoval na replice barokních hodin, jsou v muzeu

foto Ústečan Pavel Pitelka instaluje 10. ledna 2020 do vitríny v Muzeu města Ústí nad Labem repliku barokních hodin, na kterých pracoval dvacet let a jejichž obrázek ho kdysi zaujal v kalendáři.

Ústí nad Labem - Ústečan Pavel Pitelka pracoval 20 let na volné replice barokních hodin, jejichž obrázek ho kdysi zaujal ve starém kalendáři. Výsledek práce si nyní mohou prohlédnout návštěvníci muzea v Ústí nad Labem. ČTK to řekl historik Martin Krsek.

Fotogalerie

Osmdesátiletý kutil měl k jemné práci, jež vyžadovala obří trpělivost, vždy blízko. Vyučil se v ústeckém podniku ZPA (Závody průmyslové automatizace) jako mechanik měřících přístrojů, kde pak léta pracoval. Poté zakotvil na protetice, kde vyráběl trupové ortézy pro děti s postižením páteře.

Doma po odpoledních a po večerech pomocí lupínkové pilky a zubních frézek formoval mosazné dílce podle vystřiženého obrázku. "Říkal jsem si, že musím ty hodiny vidět na živo, a tak se mi podařilo domluvit návštěvu depozitáře Umělecko-průmyslového muzea, kde je mají uloženy. Jsou o trošičku menší, než jsem si myslel," uvedl Pitelka. Měl možnost si hodinářský skvost vyrobený v Augsburgu roku 1736 Johannesem Beitlrockhem detailně změřit a zakreslit. Když se blížil do finále, zdáli se mu hodiny chudé, a tak je okrášlil ještě o bohatě zdobený zvonek, pro nějž si vypůjčil inspiraci u renesančních stojacích hodin z roku 1560, taktéž ze sbírek Umělecko-průmyslového muzea.

Volnou repliku skříně historických mosazných hodin osadil moderním hodinovým strojkem, takže jsou i funkční. Po dokončení svého díla v roce 2001 si vybral další hodiny, tentokrát podle volné fantazie na motivy gotické architektury. Na nich se už činí osmnáctý rok. "Teď jsem měl dva roky výpadek, byl jsem nemocný, ale rád bych je dokončit ještě letos," uvedl Pitelka. Jeho dokončené hodiny budou k vidění v muzeu do března.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 4. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď