Ustavující schůze Sněmovny potrvá nejméně tři dny

foto Martin Kolovratník z hnutí ANO 2011 na snímku z 18. září 2013.

Praha - Ustavující schůze Sněmovny potrvá nejméně tři dny. Začne v pondělí. Předsedu dolní komory však budou poslanci volit pravděpodobně ve středu, místopředsedy až ve čtvrtek, nebo dokonce v pátek. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl po dnešním prvním jednání sněmovní volební komise její nově zvolený předseda Martin Kolovratník (ANO). Komise bude při ustavující schůzi volby zajišťovat.

Dnes komise vyhlásila lhůtu pro podávání návrhů na kandidáty na předsedu Sněmovny a členy mandátového a imunitního výboru. Kluby na to budou mít čas do pondělního podvečera. S tímto termínem Kolovratník seznámí poslance v pondělním zahajovacím bloku ustavující schůze. Při něm budou poslanci zejména skládat slib a zřídí mandátový a imunitní výbor.

Vzhledem ke lhůtám stanoveným jednacím řádem se poslanci dostanou k volbě předsedy Sněmovny s největší pravděpodobností až ve středu. V týž den bude podle Kolovratníka teprve vyhlášena lhůta pro podávání návrhů na kandidáty na místopředsedy Sněmovny. Dnes termín komise nestanovila mimo jiné kvůli tomu, že zatím není známo, kolik místopředsednických pozic bude. Zřejmě se bude rozhodovat mezi čtyřmi a pěti.

Pozdější vyhlášení termínu pro podávání návrhů kandidátů na místopředsedy bude znamenat to, že poslanci mezi nimi budou vybírat nejdříve ve čtvrtek, případně až v pátek. Ustavující schůze by tak mohla trvat s přestávkami celý příští týden.

Dvaačtyřicetiletý Kolovratník byl ve volbě předsedy komise jediným kandidátem. Komisi vedl i v předchozím volebním období. Poslanci vytvořili komisi v úterý, jde o první sněmovní orgán ustavený v novém volebním období. Místopředsedkyní se stala v konkurenci dalších tří kandidátů Monika Jarošová z SPD. Členové ji zvolili až ve druhém volebním kole. Komise má 19 členů a každý sněmovní klub v ní má svého zástupce. ANO má osm zástupců, větší kluby po dvou, menší kluby po jednom zástupci.

Volební komise během volebního období zajišťuje volby do sněmovních orgánů. Zajišťuje i volby do dalších funkcí mimo Sněmovnu, o jejichž obsazení rozhodují podle zákona poslanci. Jde například o volbu členů širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu nebo mediálních rad.

Poměrně rušno bylo dnes dopoledne v hlavním jednacím sálu, v němž už skončila částečná rekonstrukce. Noví poslanci měli při instruktáži možnost seznámit se s tím, jak se obsluhuje hlasovací zařízení. Slouží nejen k samotnému hlasování, ale také k přihláškám do diskuse.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď