Ústavní soud odmítl stížnost proti zastavení stíhání komunisty Fojtíka

foto Ústavní soud v Brně - ilustrační foto.

Brno - Ústavní soud odmítl stížnost proti zastavení stíhání bývalého vedoucího ideologa KSČ Jana Fojtíka v kauze případné spoluodpovědnosti za mrtvé a zraněné na československých hranicích v době komunistické totality. ČTK to dnes řekl Lubomír Müller, právní zástupce Němce Thomase Bartsche, který ústavní stížnost podával. "Usnesení bylo doručeno v pátek, Ústavní soud udělal za trestním stíháním Jana Fojtíka definitivní tečku," uvedl Müller. Fojtíkovi je 95 let a podle znaleckého posudku trpí demencí.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) inicioval trestní stíhání pěti bývalých funkcionářů komunistického režimu. Šlo o bývalého generálního tajemníka ústředního výboru KSČ Miloše Jakeše, bývalého československého premiéra Lubomíra Štrougala, exministra vnitra Vratislava Vajnara, o bývalého tajemníka ústředního výboru KSČ Fojtíka a dalšího bývalého ministra vnitra Františka Kincla.

Podle ÚDV se bývalí čelní představitelé totalitního režimu mohli dopustit zneužití pravomoci. Věděli, že lidem, kteří se snaží dostat na Západ, hrozí na československých hranicích zranění i smrt.

Jakeš v roce 2020 zemřel. Štrougalovo stíhání bylo pravomocně zastaveno v květnu 2021, protože nebyl schopen chápat smysl trestního řízení. ÚS v prosinci 2021 rozhodl, že Štrougalův duševní stav posuzovali podjatí znalci. I napodruhé však bylo stíhání zastaveno, následovala další ústavní stížnost, o které zatím soud nerozhodnul. Vzhledem k tomu, že Štrougal letos v únoru zemřel, je pravděpodobné, že řízení o stížnosti bude zastaveno.

Také u Jana Fojtíka bylo v prosinci loňského roku trestní stíhání zastaveno, protože podle znalců není schopen chápat smysl trestního řízení. Thomas Bartsch, který proti zastavení stíhání podal ústavní stížnost a kterého pohraničníci v roce 1989 těžce zranili, namítal, že se Fojtík stále dobře orientuje v politických poměrech doby, které se stíhání týká. Ústavní soud se ale přiklonil k názoru znalce, že pětadevadesátiletý Fojtík je postižen demencí a jeho stav se bude zhoršovat.

Trestní stíhání tak nyní pokračuje pouze u exministra vnitra Vajnara, který se narodil v roce 1930. Původně bylo kvůli demenci zastaveno, Ústavní soud to ale zvrátil nálezem z prosince 2021. Obžalobu podalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 letos v únoru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď