Ústavní právníci považují za vhodné odložit předávání vyznamenání

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman uděloval 28. října 2019 na Pražském hradě státní vyznamenání. Na snímku jsou řády a vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu krátce před zahájením slavnostního ceremoniálu.

Praha - Ústavní právníci oslovení ČTK považují za vhodné odložit předávání vyznamenání s ohledem na zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana. Pokud prezident nepověřil někoho předáním vyznamenání u příležitosti 28. října ještě před sdělením Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), že Zeman ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti, mohlo by hrozit zpochybňování jeho rozhodnutí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes televizi CNN Prima News řekl, že by považoval za vhodné ceremoniál z 28. října odložit. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš ČTK řekl, že čeká na rozhodnutí prezidenta. Podle zákona o státních vyznamenáních může vyznamenání odevzdat jménem hlavy státu osoba, kterou k tomu pověří. Podle ÚVN však nyní Zeman není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Ústavní právník Ondřej Preuss z Právnické fakulty Univerzity Karlovy ČTK řekl, že ceremoniál asi bude nutné odložit, pokud Zeman nerozhodl o pověření již před hospitalizací. "Pokud prezident někoho nepověřil už před časem, když byl ještě schopen vykonávat pravomoci, těžko teď může někoho pověřit, když je patrně neschopen právně jednat," uvedl. Jedinou možností podle něj je, že by se do 28. října Zemanův zdravotní stav zlepšil natolik, že by pracovní povinnosti byl schopný vykonávat.

Stejný názor má ústavní právník Jan Wintr z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. "Doporučuji žádné úkony nekonat a spíš to za této situace odložit. Ale není možné s určitosti říci, že každý dokument podepsaný prezidentem je teď neplatný," řekl. U rozhodnutí prezidenta se předpokládá jejich správnost, doplnil. "A kdo chce tvrdit, že je neplatné, musí to prokázat," dodal.

Pověření předáním vyznamenání nemá předepsanou formu, uvedl Preuss. "Teoreticky by se mohlo stát, že prezident někoho pověří ústně, ale druhá věc je, jak by se to potom prokazovalo," řekl. Debatu o tom, zda prezident například někoho pověří u nemocničního lůžka, považuje za nedůstojnou. "Takže bych skutečně byl pro to to odložit i v zájmu důstojnosti," míní.

Wintr doplnil, že pověření jiné osoby předáváním vyznamenání není výjimečné, používá se například ve chvíli, kdy se řád předá v zahraničí. V takovém případě dostane pověření velvyslanec. Rozhodnutí, aby předal vyznamenání náhradník, však podle něj podléhá kontrasignaci předsedy vlády. Babiš dnes odmítl, že by mohl vyznamenání předávat sám, za nevhodné by považoval i to, aby se aktu ujal vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář.

Zákon výslovně neupravuje, zda je pro udělení vyznamenání rozhodující písemné rozhodnutí, nebo až jeho předání. Wintr se přiklání k variantě, že prezident si i po písemném rozhodnutí může udělení vyznamenání rozmyslet. "Dokud ho nepředá osobně prezident, nebo jeho pověřenec, tak nebylo uděleno a propůjčeno. To mi připadá jako šetrnější výklad," řekl. I z toho důvodu je klíčové, aby nebylo zpochybnitelné rozhodnutí o případném náhradníkovi, který by vyznamenání předával.

Podle Babiše by bylo vhodné předávání státních vyznamenání odložit

Podle Babiše by bylo vhodné odložit předávání státních vyznamenání 28. října, pokud není Zeman ceremonie schopen. Předseda vlády je předávat osobně nechce, řekl televizi CNN Prima News. Seznam oceněných, který obdržel od prezidentské kanceláře, Babiš dnes spolupodepsal. Informoval o tom v rozhovoru na serveru iDnes. Přestože se epidemická situace zhoršuje, platná opatření by na rozdíl od loňského roku konání umožňovala.

"Určitě žádné vyznamenání nebudu předávat, nebylo by to vhodné. Mělo by se to odložit," uvedl Babiš. Za nevhodné považuje také to, aby vyznamenání předával hradní kancléř Vratislav Mynář. "Potom, co všechno předvedl," řekl Babiš. Na tiskové konferenci po jednání vlády premiér řekl, že podepsal asi třicet návrhů na udělení státních vyznamenání. Někteří mají dostat ocenění posmrtně. Dekrety mají podle Babiše razítko s podpisem prezidenta, ne vlastnoruční podpis.

"Čekám v této věci na rozhodnutí pana prezidenta," řekl ČTK ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš. Aby bylo možné ceremoniál uspořádat, muselo by rozhodnutí padnout v řádu dnů. Způsob předání ocenění záleží na rozhodnutí prezidenta. Může například stanovit někoho, kdo za něj vyznamenání předá, rozhodnout se také může ceremonii odložit. Konat by se pak mohlo i v jiný den než 28. října. Vyznamenání mohou být také odeslána poštou.

Předseda končící Sněmovny Radek Vondráček (ANO) před týdnem po návštěvě prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici uvedl, že s prezidentovým kancléřem Mynářem mluvil o předávání státních vyznamenání 28. října. Uvedl tehdy, že Hrad připravuje ceremoniál v podobné podobě jako dříve. Konstatoval tehdy také, že ceremonii by mohly ovlivnit dva faktory, vedle Zemanova zdravotního stavu také narůstající počet případů covidu-19. Od té doby epidemie výrazně zesílila.

Vondráčkova návštěva hospitalizovaného prezidenta vyvolala kritiku i pochyby o jejím průběhu. Ústřední vojenská nemocnice se distancovala od Vondráčkových výroků o prezidentově zdravotním stavu. Uvedla, že šéfa dolní komory k Zemanovi na jednotku intenzivní péče přivedl hradní kancléř bez vědomí ošetřujícího lékaře. Vondráček reagoval, že byl přesvědčen o tom, že návštěva byla s nemocnicí konzultovaná. Mynáře vyzval Babiš k rezignaci. Mynář to odmítl, odvolat ho podle něj může jen prezident.

Kruliš minulý týden ČTK řekl, že Hrad připravuje ceremoniál ve standardním formátu. Odlišný by podle něj měl být především v tom, že na pódiu by měli být jak ocenění za letošek, tak i za loňský rok, kdy Pražský hrad kvůli pandemii pouze zveřejnil seznam laureátů. Podle Mynáře počet vyznamenaných bude podobný jako v posledních letech. Zeman každý rok udílí přibližně kolem 40 řádů a medailí. Loni oceněných bylo 38.

Za rozumný označil na tiskové konferenci zákonodárců Spolu Babišův návrh odložit ceremoniál předseda sněmovního klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura. "Žádné zmeškání nehrozí, loni z důvodů covidu také vyznamenání předána nebyla, nedostávejme se do nějakých bizarních absurdních situací," doplnil předseda klubu lidovců Marek Výborný.

Pražský hrad tradičně do slavnostního ceremoniálu tají, koho se chystá prezident k 28. říjnu vyznamenat. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dříve oznámil, že Zeman in memoriam udělí medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku. Oceněn bude i další tragicky zesnulý, nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva Zeman slíbil in memoriam udělit tehdejšímu většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Prezident také zmínil, že pokud někdo navrhne vyznamenání pro zesnulého režiséra Františka Filipa, pak mu ho "zcela určitě" udělí. Premiér Babiš avizoval, že navrhne, aby v souvislosti s řešením pandemie byl oceněn vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Vláda také navrhla na vyznamenání velitele jednotky Vojenské policie KAMBA, který se podílel na evakuaci českých diplomatů a afghánských spolupracovníků z Kábulu. Za tuto evakuaci Zeman slíbil ocenit i velvyslance v Afghánistánu Jiřího Balouna.

Současná protiepidemická opatření omezují konání hromadných akcí na maximálně 1000 lidí ve vnitřních prostorách. Pořadatelé mají povinnost u všech účastníků zkontrolovat bezinfekčnost, tedy potvrzení o očkování, prodělané nákaze nebo negativním testu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 30. listopadu 2021

Očekáváme v 13:00 1°C

Celá předpověď