Úspěch OF v roce 1990 byl příjemným překvapením, říká chartistka

foto Občanské fórum - znak, logo, placka.

Pardubice - Před rokem 1989 chartistka Jarmila Stibicová z Pardubic volit nechodila. Volební dny 8. a 9. června 1990 si pamatuje dobře, protože poprvé mohla svobodně volit své poslance. Spoluzakladatelka pardubického Občanského fóra očekávala, že lidé v celé zemi nově vzniklé hnutí podpoří, řekla ČTK.

"V období normalizace jsem k volbám nechodila. Průběh červnových voleb jsme velmi bedlivě sledovali. Že vyhraje Občanské fórum, se předpokládalo, ale že vyhraje ve velkém předstihu, bylo příjemné překvapení," řekla Stibicová.

Na Pardubicku OF obdrželo mírně přes 55 procent hlasů. Volební účast byla bezmála stoprocentní. Pro řadu lidí byly volby podle Stibicové bohužel také příležitostí, kdy se se změnou režimu snažili zařadit do správné skupiny, která bude mít většinu.

Politické ambice chartistka neměla. Angažovala se v celosvětovém hnutí Amnesty International, které se zabývá lidskými právy. "Celou dobu totality byl výbor nespravedlivě stíhaných v kontaktu s Amnesty International, zpracovávala jsem různé případy z Československa, které pak publikovali," řekla Stibicová.

Pro jednatele Klubu přátel Pardubicka Jana Řeháčka byly červnové volby v roce 1990 první, kdy šel k volbám, byl čerstvě plnoletý. "Bydleli jsem na Palackého třídě a volební místnost jsme měli v pivovaru. Už jsem to extra neprožíval, bylo po revoluci a bylo jasné, jak volby dopadnou, kdo vyhraje," řekl ČTK.

V tehdejším Východočeském kraji se červnových voleb v roce 1990 zúčastnilo 97,8 procenta voličů. Celostátní účast byla přibližně o procento nižší. Více než polovinu volebních lístků lidé z východních Čech odevzdali kandidátům Občanského fóra. Získali devět poslaneckých mandátů.

"Havel v té době byl pro nás záchrana, člověk, kterého jsme zbožňovali. Chodili jsme demonstrovat k divadlu. Pro nás byly první svobodné volby radostná změna," řekl starosta městského obvodu IV Petr Heřmanský (ODS).

Komunisté tehdy dostali přes 13 procent a lidovci měli něco málo přes 12 procent hlasů. V kraji postavilo kandidátky 23 uskupení a stran, pět z nich mělo více než pětiprocentní podíl ve volbách, ostatní obdrželi méně.

"Byla to doba velkého očekávání. Podle mého názoru se všechno moc uspěchalo. Nejdřív se měly udělat pořádné a kvalitnější zákony, ty se pak dělaly až po volbách, tím se hodně věcí pokazilo," řekl ČTK bývalý ředitel pardubického gymnázia Josef Kubát, který vedl listopadové protesty gymnazistů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 18. května 2021

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď