USA zveřejnily video z napadení tankeru, Teherán vinu odmítl

foto Útok na tanker Kokuka Courageous v Ománském zálivu. Snímek zveřejněný armádou USA ukazuje poškození trupu lodi (vlevo), předmět vpravo má být nevybuchlá mina.

Washington - Spojené státy dnes zveřejnily záběry, které podle Washingtonu dokazují íránskou vinu na čtvrtečním útoku na dvojici tankerů v Ománském zálivu. Teherán své zapojení do explozí na lodích popírá a označuje americké tvrzení za součást protiíránské kampaně. Americká armáda předtím oznámila, že bude bránit zájmy USA včetně práva na svobodnou plavbu, a vyslala do oblasti torpédoborec. Evropská unie dnes v souvislosti se čtvrtečním incidentem vyzvala k maximální zdrženlivosti, podobné stanovisko zaujal Peking.

Některé země včetně Británie či Saúdské Arábie se přidaly k americkému tvrzení o íránské vině. USA přitom dávají najevo, že nestojí o zapojení do nového konfliktu v blízkovýchodním regionu.

Ve čtvrtek ráno byly poblíž strategického Hormuzského průlivu pravděpodobně napadeny dvě obchodní lodě, jedna patřila Norsku a druhá Japonsku. Norská loď dlouho po výbuchu hořela. Z obou se podařilo evakuovat všech 44 námořníků. Akci, ke které se nikdo nepřihlásil, americký ministr zahraničí Mike Pompeo ještě ve čtvrtek připsal Íránu. Velení americké armády to dnes doložilo zveřejněním leteckých záběrů, na nichž je podle USA vidět, jak íránské Revoluční gardy odstraňují z boku lodi nevybuchlou minu připevněnou magnetem.

V Hormuzském průlivu byly napadeny dva civilní tankery - ilustrační mapka oblasti.

Pentagon oznámil, že do oblasti vysílá torpédoborec USS Mason. Další torpédoborec USS Bainbridge zůstává v blízkém kontaktu s jedním z poškozených tankerů.

Americký prezident Donald Trump dnes řekl, že Hormuzský průliv nebude po čtvrtečním incidentu uzavřen. V televizním rozhovoru s televizní stanicí Fox News také šéf Bílého domu z útoku obvinil Írán a na dotaz, jak plánuje zabránit v budoucnu podobným incidentům, odpověděl pouze: "Uvidíme."

Írán označil americké tvrzení za součást "protiíránské kampaně" a ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf jej nazval "sabotážní diplomacií" bez jakéhokoli důkazu.

EU vyzvala k maximální zdrženlivosti, aby se předešlo dalšímu vyhrocení situace. Německá vláda označila incident za výjimečně znepokojivý a žádá jeho prošetření. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nikdo nechce, aby v regionu propukla válka, a vyzvalo k dialogu.

Podle saúdskoarabského ministra zahraničí není důvod nevěřit americkému tvrzení, neboť Írán již v minulosti podobné akce podnikl. USA připsaly Íránu už květnovou sabotáž čtyř plavidel u Spojených arabských emirátů. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt rovněž vidí za akcí íránskou stopu a varoval teheránský režim před "velmi nemoudrou eskalací" napětí.

Írán dnes k jednomu ze zasažených tankerů vyslal tým expertů, který má zjistit, zda se posádka může na plavidlo vrátit. Rejdařská společnost Bernhard Schulte Shipmanagement mezitím informovala, že japonský tanker Kokuka Courageous je nyní tažen do přístavu ve Spojených arabských emirátech; jedenadvacetičlenná posádka je podle agentury na palubě. Podle společnosti, která japonský tanker vlastní, škody na lodi způsobily "dva letící předměty". Íránská televize mezitím odvysílala záběry 23 zachráněných členů posádky - 11 Rusů, 11 Filipínců a jednoho Gruzínce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 19. září 2019

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď