USA zrušily zákaz dovozu sloních trofejí ze Zimbabwe a Zambie

foto Slon - ilustrační foto.

Washington - Spojené státy ode dneška zrušily zákaz dovozu sloních trofejí ze Zimbabwe a Zambie, který zavedla předchozí vláda prezidenta Baracka Obamy. Informoval o tom server BBC. Ochránci zvířat zrušení zákazu kritizovali, podle nich povede k dalšímu vybíjení slonů v Africe.

"Legální, dobře regulovaný sportovní lov může být prospěšný pro ochranu přírody a zvířat, protože místním organizacím bojujícím za záchranu zvířecích druhů přinese více peněz," zdůvodnila rozhodnutí americká vládní agentura pro ochranu přírody USFWS. Příjmy z legálního lovu podle ní pomáhají ochráncům přírody a zákaz je připravil o velkou část financí.

Asociace provozovatelů safari odhaduje, že letos by příjmy z legálního lovu divokých zvířat v Zimbabwe mohly dosáhnout až 130 milionů dolarů (2,8 miliardy Kč). Z toho většina pochází od lovců z USA.

"Dobře regulovaný lov může hrát roli v ochraně přírody. Americká politika ochrany přírody by ale měla vycházet z vědeckých informací, a ne z údajů profesionálních lovců a zbrojní lobby," uvedl Jeff Chrisfield z nadace pro ochranu africké přírody.

Počty slonů v Africe od roku 2010 klesají v průměru o sedm procent - ročně jich pojde více než 30.000, uvádí BBC. Připomíná také zálibu synů amerického prezidenta Donalda Trumpa v lovu velkých zvířat v Africe a zveřejnil několik let starou fotografii Donalda Trumpa mladšího, jak stojí nad mrtvým slonem s uříznutým sloním ocasem v ruce.

Spojené státy zakázaly dovoz lovených trofejí ze Zimbabwe a Zambie v roce 2014 kvůli netransparentnímu využívání peněz z fondů ochránců zvířat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď