Americké odvetné útoky zabily šest lidí, tvrdí irácká armáda

foto Ilustrační foto - Následky útoku íránských raket na americkou základnu v Iráku.

Bagdád - Pět členů iráckých bezpečnostních sil a jeden civilista přišli o život při náletech, které armáda Spojených států uskutečnila v odvetě za středeční raketovou palbu na základnu severně od Bagdádu. Uvedla to dnes irácká armáda, podle níž dalších 12 lidí utrpělo zranění. Pentagon tvrdí, že nálety mířily na pět zařízení proíránské šíitské milice operující v Iráku. Podle irácké armády ale útoky zasáhly i lokality, v nichž působí oficiální irácká policie a vojáci. Mluvčí ministerstva zahraničí řekl, že Irák vznese stížnost u Rady bezpečnosti OSN.

Irácký prezident Barham Sálih americké údery označil za narušení suverenity Iráku. Velitel amerických vojsk na Blízkém východě Kenneth McKenzie ale podle agentury Reuters řekl, že USA s Irákem předem operaci konzultovaly. Podle něj dávají USA jasně najevo, že nebudou tolerovat nepřímé íránské útoky na americké cíle, při nichž útočníci používají íránské zbraně. Generál si je jist, že americké údery zasáhly pět zbrojních skladů a budou dostatečně odstrašujícím příkladem. "(Íránská) hrozba je stále velká, napětí neopadlo," sdělil McKenzie.

Sálih ale prohlásil, že násilí, jemuž je Irák vystaven, "nebezpečným způsobem oslabuje schopnosti a pověst země v době, kdy Irák čelí bezprecedentním potížím v oblasti ekonomiky, bezpečnosti, financí i zdravotnictví". "Může to vést k chaosu a selhání státu," dodal Sálih.

Irácké ministerstvo zahraničí si kvůli nočním náletům předvolalo velvyslance Spojených států a Británie.

Americké ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že Spojené státy podnikly přesné údery na sklady zbraní milice Katáib Hizballáh v Iráku. Podle sdělení Pentagonu se jednalo o odvetu za středeční palbu, při níž zahynuli dva američtí a jeden britský voják.

Irácká armáda dnes uvedla, že americké nálety zasáhly čtyři lokality, z nichž některé využívaly polovojenské skupiny, jiné ale oficiální irácká policie a armáda. Při útocích zahynuli tři iráčtí vojáci, dva policisté a jeden civilista. Další čtyři vojáci, dva policisté, jeden civilista a pět příslušníků polovojenských sil utrpělo zranění, sdělila armáda, která americkou akci odsoudila. Podle iráckých náboženských úřadů je mrtvým civilistou dělník, který byl zabit, když jeden z amerických úderů zasáhl rozestavěné civilní letiště v iráckém posvátném městě Karbalá.

"Tvrzení, že jsou tyto údery odpovědí na útok na Tádží, je falešná záminka. Povede k dalšímu násilí a nic se nevyřeší," uvedla armáda.

McKenzie řekl, že Iráčané udělali chybu, když byli poblíž objektů používaných skupinou Katáib Hizballáh. Není dobrý nápad být na pozicích Katáib Hizballáh po útoku, při něž zemřeli Američané a členové koalice, dodal.  

Írán varoval amerického prezidenta Donalda Trumpa před dalšími akcemi. "Místo nepodložených obvinění a provádění nebezpečných akcí by prezident Trump měl přehodnotit americkou vojenskou přítomnost a chování vojáků USA v regionu," uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Músáví.

Skupina Katáib Hizballáh se k nočním náletům nevyjádřila, avšak jiná proíránská organizace Haharaka Hizballáh an-Nudžabá, kterou USA řadí k teroristickým, pohrozila odvetou ve stylu "oko za oko, zub za zub".

Situace v Iráku je napjatá od doby, co americká armáda 3. ledna zabila íránského generála Kásema Solejmáního a člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Írán pak 8. ledna vypálil na základny v Iráku, kde působí Američané, množství raket. USA až s odstupem přiznaly, že desítky amerických vojáků byly zraněny. Irácký parlament po útoku na Solejmáního hlasoval pro odchod 5200 amerických vojáků ze země. Vláda nicméně dosud rozhodnutí nevymáhala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď