USA vyzvedly z moře část trosek sestřeleného čínského balonu

foto Americká armáda vyzvedla část trosek čínského balonu, který v sobotu sestřelil americký stíhací letoun nad americkými teritoriálními vodami. Snímek U.S. Navy je z 5. února 2023.

Washington - Americká armáda vyzvedla část trosek čínského balonu, který v sobotu sestřelil americký stíhací letoun nad americkými teritoriálními vodami. Podle agentury AFP to v pondělí řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Spojené státy se budou snažit najít co nejvíce zbytků balonu, aby mohly určit jeho špionážní schopnosti. Vrátit trosky balonu Číně nemá Washington v úmyslu, dodal Kirby.

Fotogalerie

"Ten balon patří Číně, a nikoli Spojeným státům," odpověděla na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Mao Ning na otázku, zda Peking požádal Washington o vrácení zbytků balonu. Čína tvrdí, že se jednalo o civilní objekt používaný k účelům meteorologického výzkumu, který vstoupil do amerického vzdušného prostoru nedopatřením, protože byl neřiditelný. Reakci Spojených států označila Čína již dříve za přehnanou.

Kirby v pondělí zopakoval tvrzení, že podle USA balon sledoval citlivé vojenské objekty na území Spojených států. "Byl schopen sám manévrovat, zrychlit, zpomalit a otočit se," prohlásil Kirby. Čínu Kirby obvinil z hrubého narušení amerického vzdušného prostoru a uvedl, že sestřelení balonu bylo zcela v souladu s právy země.

Pentagon již dříve uvedl, že se balon pohyboval mimo jiné nad Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické rakety. Americký prezident Joe Biden chtěl nechat balon sestřelit, už když se o něm před týdnem poprvé dozvěděl. Zástupci ministerstva obrany ale tehdy tento krok nedoporučili z obavy, že by trosky mohly být nebezpečné při dopadu na zem.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil plánovanou návštěvu Pekingu, kterou měl zahájit v neděli. Kirby v pondělí prohlásil, že incident poškodil vzájemné vtahy obou zemí. "Teď pro nás není vhodný čas k jakýmkoli přímým dvoustranným jednáním o širších diplomatických otázkách," řekl. Mluvčí americké diplomacie Ned Price uvedl, že Peking a Washington o případném novém termínu Blinkenovy návštěvy nejednaly.

Vysoce postavený americký generál odpovědný za sestřelení čínského balonu Glen VanHerck sdělil, že trosky balonu byly vyzdviženy z oblasti o rozloze asi 1,5 krát 1,5 kilometru. VanHerck rovněž uvedl, že balon byl asi 60 metrů vysoký a do americké vzdušné obranné zóny poprvé vstoupil 28. ledna severně od Aleutských ostrovů.

Oblast u pobřeží Jižní Karolíny, kde byl balon sestřelen, americká pobřežní stráž uzavřela. Potopené díly balonu se příslušníci pobřežní stráže snaží lokalizovat pomocí nepilotovaných podmořských plavidel. "Vyzdvihli jsme některé trosky z mořské hladiny. Počasí nám zatím nedovolilo důkladnější podmořský průzkum," řekl bezpečnostní mluvčí Kirby. Vyzdvižené zbytky balonu podle něj nyní budou analyzovat experti tajných služeb.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 21. března 2023

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď