USA vyzvaly svět k přerušení všech kontaktů s KLDR

foto Ilustrační foto - Člověk na snímku sleduje jihokorejskou televizi, která vysílá start severokejské rakety. Ta přeletěla Japonsko a dopadla do Tichého oceánu zhruba 1180 kilometrů východně od ostrova Hokkaidó.

New York - Spojené státy americké vyzvaly všechny země, aby ukončily veškeré diplomatické i obchodní vztahy se Severní Koreou. Její úterní raketový test podle Washingtonu přiblížil svět k válce. Ve středu v noci kvůli tomu zasedla Rada bezpečnosti OSN.

USA válku nechtějí, ale pokud propukne, režim KLDR bude "zcela zničen," řekla americká velvyslankyně při OSN Nikky Haleyová. Podle ní bylo úterní odpálení střely pokročilejší než v předchozích případech. Hrozba z KLDR tak narůstá, dodala.

Haleyová proto vyzvala všechny země k přerušení kontaktů s Pchjongjangem. Čína by podle Washingtonu měla ukončit dodávky ropy do KLDR. Americké ministerstvo zahraničí vybídlo Německo, aby z totalitní země stáhlo svého velvyslance, napsala agentura DPA.

Haleyová volá i po vyhoštění všech Korejců, kteří pracují v zahraničí. Zmínila i možnost odebrat KLDR výsady spojené s členstvím v OSN, včetně hlasovacího práva v této jediné univerzální mezinárodní organizaci.

Komunistická Severní Korea provedla v úterý večer SEČ další zkoušku balistické rakety. Pchjongjang tvrdí, že střela je schopná zasáhnout celé Spojené státy. Test kritizovali i tradiční spojenci KLDR a stálí členové RB OSN Čína a Rusko.

Trump: Návštěva čínského vyslance v KLDR řešení krize nepomohla

Návštěva čínského vyslance v Severní Koreji, jak se zdá, řešení napětí na Korejském poloostrově příliš nepomohla. Na twitteru to dnes napsal americký prezident Donald Trump. Severní Korea tento týden pokusně vypálila svou zatím nejvyspělejší balistickou raketu.

"Zdá se, že čínský vyslanec, který se právě vrátil ze Severní Koreje, neměl na rakeťáčka (severokorejského diktátora Kim Čong-una) žádný vliv," napsal Trump.

Zvláštní vyslanec čínského prezidenta Si Ťin-pchinga navštívil KLDR tento měsíc. Oficiální náplní návštěvy Sung Tchaa bylo informovat Pchjongjang o říjnovém sjezdu Komunistické strany Číny. Zda čínský diplomat jednal v KLDR také o severokorejském jaderném programu, není jasné.

Severní Korea ve středu brzy ráno místního času (v úterý večer SEČ) otestovala raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy. Podle jihokorejské armády střela dosáhla výšky 4500 kilometrů, což je v rámci severokorejských testů dosud nejvíce, a následně dopadla do Japonského moře, asi 960 kilometrů od místa odpalu.

Bílý dům opakovaně vyzývá Čínu, aby využila svého vlivu na severokorejského diktátora Kim Čong-una a přiměla ho pozastavit raketový a jaderný program. Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem; více než tři čtvrtiny severokorejského exportu směřují právě do Číny.

Za "rakeťáka" označil Trump severokorejského vůdce již dříve. Ve svém prvním projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN letos v září uvedl, že "rakeťák podniká misi, která bude sebevražedná pro něj i pro jeho režim".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď