USA vypoví smlouvu o raketách, pokud se jí Moskva nezačne řídit

foto Americký ministr zahraničí Mike Pompeo (vlevo) a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sídle aliance v Bruselu.

Brusel/Moskva - Spojené státy za 60 dní vypoví smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), pokud do té doby nezmění Rusko svůj přístup ke smlouvě a nezačne její podmínky plnit také. V Bruselu to po jednání se svými kolegy ze zemí NATO oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Američané mají ve svém postupu jednoznačnou podporu všech zemí aliance. Moskva ale i nadále trvá na tom, že ustanovení dokumentu nijak neporušila.

Ministři zahraničí NATO ve společném prohlášení uvedli, že Rusko vývojem a rozmístěním raketového systému označovaného jako Novator 9M729 smlouvu INF hrubým způsobem porušuje. Systém podle NATO představuje výrazné riziko pro euroatlantickou bezpečnost.

"Přistupujeme k tomu z několika důvodů. V první řadě proto, že kroky Ruska hluboce podkopávají bezpečnost Spojených států a bezpečnost našich spojenců a partnerů," řekl Pompeo. Pro USA podle něj nemá smysl, aby zůstávaly svázány podmínkami dohody, které je omezují v případné odpovědi, pokud se druhá strana zjevně přestala dohodou řídit.

Americký ministr uvedl, že Moskva může smlouvu z roku 1987 zachránit, pokud v následujících 60 dnech přizná své pochybení a začne její podmínky ověřitelným způsobem znovu plnit. Podle něj má nyní Rusko rozmístěno několik praporů těchto raket, jejichž dostřel z nich činí přímou hrozbu pro Evropu.

Pokud ruská strana svůj přístup nezmění, začne za 60 dní běžet půlroční "výpovědní" lhůta, kterou smlouva INF předpokládá, oznámil Pompeo. "V oněch 60 dnech nebudeme vyrábět, testovat nebo rozmísťovat žádné systémy (které by INF porušovaly)... a uvidíme, co se stane," řekl. Moskva však podle něj zatím nijak nedává najevo, že by měla zájem své chování změnit.

Moskva ale dnes obvinění USA znovu odmítla. "Rusko striktně dodržuje ustanovení smlouvy (INF) a americká strana to ví," prohlásila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že není dlouhodobě možné, aby jedna strana smlouvu porušovala a druhá se jí řídila.

Ruské porušování podmínek dohody INF podle Pompea nelze vidět odděleně od jeho dalších kroků na mezinárodní scéně, například v Gruzii, na Ukrajině, v Sýrii, při vměšování do voleb v jiných zemích či při pokusu otrávit někdejšího agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury.

Americký ministr upozornil, že řada dalších zemí, třeba Čína nebo Írán, vůbec není INF vázána a mohou stavět zbrojní systémy, jaké chtějí. Podle Washingtonu není důvod nadále přenechávat takovou zásadní vojenskou výhodu státům jako je Čína, zvlášť když podobné zbraně mohou být využity k zastrašování USA či amerických spojenců v Asii. Pokusy o rozšíření dohody podle něj už přitom třikrát zklamaly.

Pompeo dnes zdůraznil, že Spojené státy nadále nehodlají podporovat mezinárodní smlouvy, které podkopávají jejich vlastní bezpečnost, jejich zájmy a hodnoty.

Pompeo upozornil, že Rusko smlouvu INF, domluvenou mezi USA a tehdejším SSSR, nezačalo porušovat jen tak z ničeho nic. Střely, které dohodu porušují, testuje Rusko podle amerického ministra na střelnici Kapustin Jar od poloviny prvního desetiletí 21. století.

Ministři zahraničí NATO ve společném prohlášení uvedli, že aliance a USA se pět let opakovaně pokoušeli s Ruskem o věci diskutovat, a to jak ve dvoustranných rozhovorech, tak na vícestranných fórech. "Rusko na naše obavy odpovídalo popíráním a mlžením. Rusko teprve nedávno vůbec uznalo existenci raketového systému, ale bez toho, aby poskytlo nutnou transparentnost nebo vysvětlení," uvedli ministři zemí aliance.

"Přes čtyři roky Moskva předstírala, že vůbec neví, o jaké střele Spojené státy mluví, a to přes to, že jsme poskytli rozsáhlé informace o jejích parametrech a historii testování," podotkl americký ministr. Rusko podle něj postoj změnilo až poté, co USA v listopadu loňského roku zveřejnily ruské označení systému. "Pak historku změnili a ze střely, která neexistuje, byla náhle existující střela, která ovšem podle nich odpovídala podmínkám smlouvy INF," uvedl.

MZV: ČR sdílí s USA závěr, že Rusko porušilo smlouvu o raketách

Česká republika sdílí s USA a dalšími spojenci závěr, že Rusko porušilo smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF-T), uvedlo dnes ministerstvo zahraničí. V prohlášení zaslaném ČTK ministerstvo vyzvalo Rusko, aby se vrátilo k dodržování smlouvy. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes oznámil, že USA se za 60 dní přestanou řídit podmínkami smlouvy, pokud do té doby Rusko nezačne její podmínky plnit také.

Česká republika se shoduje se svými spojenci v tom, že Rusko smlouvu porušilo vývojem a rozmístěním raketového systému označovaného jako Novator 9M729. Tím Rusko spolu s dalšími "nekonstruktivními kroky" ohrožuje euroatlantickou bezpečnost, uvedlo ministerstvo zahraničí. "Rusko samo je tak výlučně odpovědno za stav, který přiměl USA ke krokům vedoucím k vypovězení INF-T," doplnil úřad vedený ministrem Tomášem Petříčkem (ČSSD).

Česká republika není smluvní stranou INF-T, avšak americký postup chápe, protože není udržitelné, aby smlouvu nadále plnily pouze Spojené státy, napsalo ministerstvo. Smlouva podle něj eliminovala nebezpečnou a destabilizující kategorii nosičů jaderných i konvenčních zbraní. "Rusko má ještě možnost vrátit se k dodržování smlouvy, k čemuž je vyzýváme spolu s našimi spojenci," dodalo. Konzultace v Severoatlantické alianci budou podle ministerstva pokračovat "v zájmu efektivnosti vlastní i spojenecké bezpečnosti a kolektivní obrany".

Pompeo po dnešním jednání v Bruselu se svými kolegy ze zemí NATO oznámil, že Američané mají ve svém postupu jednoznačnou podporu všech zemí aliance. Moskva může podle amerického ministra smlouvu z roku 1987 zachránit, pokud v následujících 60 dnech začne její podmínky znovu plnit ověřitelným způsobem. Uvedl, že Rusko má nyní rozmístěno několik praporů raket Novator 9M729, jejichž dostřel z nich činí přímou hrozbu pro Evropu.

Petříček před dnešním jednáním v Bruselu řekl, že NATO podporuje Ukrajinu a praktickými kroky přispívá ke stabilitě, bezpečnosti i odolnosti země. Připomněl, že aliance po posledním incidentu v Kerčském průlivu, při němž ruské vojenské lodi zadržely tři ukrajinská plavidla s 24 námořníky, vyzvala obě strany k deeskalaci situace.

Na twitteru pak ministr napsal, že ruská agrese a hybridní metody na východní Ukrajině, v Azovském moři a v Gruzii podkopávají i evropskou bezpečnost. "Musíme vyslat jasný signál, že nebudeme tolerovat ruské kroky. Musíme posílit naše obranné schopnosti a pomoci spojencům z Východního partnerství, na které tlak Ruska dopadá nejvíce," doplnil.

Proti postoji Černínského paláce k rusko-ukrajinskému konfliktu se minulý týden postavili komunisté, na jejichž hlasech menšinový kabinet ANO a ČSSD závisí. Petříčka kritizoval také prezident Miloš Zeman mimo jiné v souvislosti se změnami v kategorizaci ambasád a také kvůli ministrovu nesouhlasu s přesunem české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, což Zeman naopak podporuje. Vedení ČSSD se Petříčka proti těmto výtkám zastalo.

Stoltenberg: NATO v posledních letech v Černém moři posílilo

Severoatlantická aliance v odpovědi na agresivní chování Ruska v posledních letech posílila svou přítomnost v Černém moři, upozornil Stoltenberg. Na tiskové konferenci na okraj jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO podotkl, že ruské nerespektování hranic sousedních zemí se týká nejen Krymu a východu Ukrajiny, ale také Abcházie a Jižní Osetie.

"Rusko musí ukončit své uznání obou území. A stáhnout své síly z těchto gruzínských regionů," uvedl Stoltenberg. Aliance dlouhodobě neuznává ruskou okupaci Krymu a kvůli postupu Moskvy na východní Ukrajině přistoupilo NATO k výraznému posilování vlastních sil ve východoevropských členských zemích.

Napětí v černomořské oblasti ale nyní výrazně zesílilo po incidentu, kdy na konci listopadu ruská vojenská plavidla v Kerčské úžině, tedy u vstupu do Azovského moře, zastavila a zadržela tři ukrajinské lodě. NATO vyzvalo Moskvu k propuštění plavidel i námořníků. Konkrétní novou podporu ze strany aliance v reakci na poslední vývoj ale zatím Kyjev neslyšel.

"Napětí vzrůstá, hrozí zde konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, a to je pro Českou republiku nepřijatelné," řekl novinářům český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Částečné uvolnění blokády průlivu je podle ministra pozitivní krok. "My chtěli, aby se situace vyřešila, aby byla navigace zajištěna," poznamenal.

Stoltenberg dnes zdůraznil, že v oblasti je NATO aktivní - ostatně tři jeho členské země, tedy Bulharsko, Rumunsko a Turecko, leží na pobřeží Černého moře. Ministři zahraničí aliance se dnes v Bruselu setkali se svými kolegy Davidem Zalkalianim z Gruzie a Pavlem Klimkinem z Ukrajiny, tedy ze zemí, které mají zájem být v budoucnu členy atlantického obranného bloku.

Ambice Ukrajiny ské ambice dnes podle Stoltenberga NATO ostatně uznalo s tím, že země značně pokročila v potřebných reformách, ale určité výzvy před ní ještě dál stojí.

Stoltenberg dnes před novináři vypočetl, že lodě pod aliančním velením letos v Černém moři strávily 120 dní, což je o 40 více než loni. Několik aliančních zemí se podílelo na ochraně vzdušného prostoru bloku v oblasti a v Rumunsku pod rumunským velením vzniká vícenárodní brigáda, dodal Stoltenberg.

Petříček: NATO podporuje Ukrajinu a prakticky pomáhá stabilitě

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček hovořil s novináři 4. prosince 2018 v Bruselu před začátkem jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Severoatlantická aliance podporuje Ukrajinu a praktickými kroky přispívá ke stabilitě, bezpečnosti i odolnosti země. Při příchodu na jednání se svými kolegy ze zemí NATO to v Bruselu novinářům řekl český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Připomněl, že aliance po posledním incidentu v Kerčském průlivu, při němž ruské vojenské lodi zadržely tři ukrajinská plavidla s 24 námořníky, vyzvala obě strany k deeskalaci situace.

"Teď jsme se dozvěděli, že lodě mohou opět proplouvat, to je dobrá zpráva," podotkl český ministr. Kyjev dnes oznámil, že Rusko částečně uvolnilo Kerčský průliv pro navigaci ukrajinských lodí do přístavů Berďansk a Mariupol v Azovském moři. Ukrajinská strana očekává v příštích dnech plné obnovení plavby.

Ruská strana však stále nepropustila ukrajinské lodě i námořníky zadržené v oblasti po incidentu z konce listopadu. Ruská vojenská plavidla tehdy za použití zbraní zadržela v průlivu tři ukrajinské lodě i s posádkami.

Dnešní ministerské jednání začíná právě schůzkou s ministry zahraničí Ukrajiny a také Gruzie.  

Vztahů s Ruskem se týká i druhé klíčové téma dnešního jednacího dne. Aliance, jak dnes připomněl i její generální tajemník Jens Stoltenberg, žádá, aby Rusko prokázalo, že v plném rozsahu plní podmínky smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

Aliance opakovaně poukazuje na to, že nový ruský raketový systém označovaný jako Novator 9M729 bezprostředně ohrožuje evropské země, které se mohou stát terčem s minimálním nebo vůbec žádným časem na varování.

Moskva tvrdí, že systém pod dohodu INF nespadá. Smlouva mezi USA a tehdejším Sovětským svazem z roku 1987 zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů.

Spojené státy a NATO jsou přesvědčeny, že nový systém do ní patří. USA přitom už veřejně hovoří o možnosti smlouvu vypovědět. Je možné, že záměry prezidenta Donalda Trumpa dnes aliančním ministrům přiblíží jejich americký kolega Mike Pompeo.

Český ministr Petříček podotkl, že Praha argumenty Washingtonu chápe. "Není možné, aby se závazky smlouvy řídila jen jedna ze smluvních stran," podotkl. V této chvíli však podle něj nejspíš ještě existuje prostor k jednání. "Pro Evropu je smlouva INF významný pilíř našeho bezpečnostního uspořádání a rádi bychom měli mezinárodní režim, který znemožňuje šíření tohoto typu zbraní," poznamenal.

Pro Petříčka je dnešní a středeční schůzka v ministerské funkci prvním setkáním v rámci Severoatlantické aliance.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 15:00 31°C

Celá předpověď