USA varovaly Řecko, aby neposkytovalo přístav íránskému tankeru

foto Íránský ropný tanker Adrian Darya 1 (dříve Grace 1) u Gibraltaru na snímku z 19. srpna 2019.

Washington/Teherán/Atény - Spojené státy varovaly Řecko, aby neposkytovalo jakoukoli pomoc íránskému tankeru, který v noci na pondělí odplul od Gibraltaru, kde byl šest týdnů zadržován. S odvoláním na nejmenovaného představitele amerického ministerstva zahraničí o tom dnes informovala agentura Reuters. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo řekl, že rozhodnutí gibraltarských úřadů propustit plavidlo navzdory soudnímu příkazu z USA považuje za politováníhodné.

"Je velice politováníhodné, že se to stalo," řekl Pompeo v televizní stanici Fox News k propuštění plavidla. Pokud se podle něj Íránu podaří náklad ropy z tankeru zpeněžit, pak to bude znamenat, že íránské revoluční gardy budou mít "více prostředků, více zdrojů na pokračování své teroristické kampaně".

Íránský tanker podle amerických představitelů veze ropu za 130 milionů dolarů (tři miliardy Kč) a jeho skutečným vlastníkem jsou právě revoluční gardy, jež Spojené státy považují za teroristickou organizaci.

Tanker Adrian Darya 1 (do zadržení u Gibraltaru pojmenovaný Grace 1) podle údajů webu Marine Traffic nyní pluje k Řecku, do přístavu Kalamata by měl dorazit v neděli. Řecké ministerstvo námořní dopravy dnes ale opět potvrdilo, že zatím nedostalo žádné oznámení o tom, že by íránská loď mířila do některého z řeckých přístavů. Ministr Janis Plakiotakis stanici Skai řekl, že zakotvení tankeru v Kalamatě je velmi nepravděpodobné i vzhledem k tomu, že tento přístav není vybaven na to, aby nabídl útočiště tak velkému plavidlu.

Agentura Reuters citovala představitele amerického ministerstva zahraničí, podle nějž Washington Řecku a dalším přístavům ve Středomoří dal "jasně najevo", jak by si zakotvení tankeru vykládal. Podle Washingtonu by jakákoli asistence tankeru znamenala "napomáhání teroristické organizaci", což by s sebou neslo trestněprávní důsledky. Řecký deník Kathimerini v této souvislosti poznamenal, že případný další spor kolem tankeru může být prvním výrazným testem zahraniční politiky konzervativní vlády nového premiéra Kyriakose Mitsotakise.

Írán varuje, že jakýkoli další pokus zadržet tanker Adrian Darya-1 by měl "vážné důsledky".

Gibraltarské úřady zadržely íránský tanker 4. července, a to kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což zapovídají sankce Evropské unie. Gibraltar je britským zámořským územím a zadržení tankeru způsobilo diplomatickou roztržku mezi Londýnem a Teheránem. Írán považoval zadržení své lodě za nelegální, 14 dní po rozhodnutí Gibraltaru pak Íránci zadrželi v oblasti Hormuzského průlivu tanker Stena Impero, který plul pod britskou vlajkou. Londýn to považoval za odvetu.

O propuštění íránského tankeru gibraltarský soud rozhodl minulý týden ve čtvrtek, podle šéfa tamní vlády díky záruce Íránu, že tanker náklad nevyloží v Sýrii. Írán ovšem tvrdí, že žádnou takovou záruku neposkytl.

Do sporu se minulý týden vložily i Spojené státy, které na základě soudního příkazu žádaly Gibraltar, aby tanker zadržoval i nadále kvůli americkým sankcím vůči Íránu. Gibraltarské úřady ale žádost odmítly s odkazem na to, že to podle evropských zákonů není možné.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď