USA uvalily nové sankce na syrský režim včetně prezidenta Asada

foto Syrský prezident Bašár Asad na snímku ze 7. ledna 2020.

Washington/Damašek - Spojené státy uvalily nové sankce na 39 lidí a subjektů napojených na syrský režim, včetně samotného prezidenta Bašára Asada a jeho manželky. Učinily tak na základě nového zákona o ochraně syrských civilistů, který v prosinci podepsal prezident Donald Trump. Podle agentury Reuters to dnes oznámil ministr zahraničí USA Mike Pompeo, který zároveň podotkl, že další podobné kroky budou následovat v příštích týdnech a měsících.

"Očekáváme mnoho dalších sankcí a nepřestaneme, dokud Asad a jeho režim neukončí zbytečnou a brutální válku proti syrskému lidu," uvedl šéf americké diplomacie.

Krok je podle Pompea začátkem nátlakové ekonomické a politické kampaně na syrský režim, jejímž cílem je snížit jeho příjmy natolik, aby byl donucen vrátit se k mírovým vyjednáváním vedeným Organizací spojených národů (OSN).

Podle serveru katarské stanice Al-Džazíra míří sankce na Asadovu rodinu a jeho podporovatele a partnery z oblasti politiky, byznysu a bankovnictví, včetně těch ze zahraniční. Týkají se tak činitelů z libanonského hnutí Hizbaláh, z Íránu, z Ruska a též z některých států v oblasti Perského zálivu či z Evropy. Osobám na listině hrozí v případě porušení sankcí cestovní omezení, pokuty, nebo dokonce zatčení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď