USA umístily íránský tanker na černou listinu, prý pluje do Sýrie

foto Ilustrační foto - Íránský ropný tanker Adrian Darya 1 (dříve Grace 1) u Gibraltaru na snímku z 19. srpna 2019.

Washington - Americké ministerstvo financí umístilo na černou listinu íránský tanker Adrian Darya 1, který je předmětem diplomatické roztržky mezi Washingtonem a Teheránem. Uvalilo rovněž sankce na kapitána tohoto plavidla, informovala agentura Reuters. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo následně uvedl, že USA mají spolehlivou informaci, že tanker míří do Sýrie. Agentura nicméně napsala, že podle údajů společnosti Refinitiv měl být cílem tankeru turecký přístav Iskendurun. Později byl ale cíl lodě změněn a nyní oficiálně není známý.

Plavidlo, které původně neslo jméno Grace 1, bylo v létě několik týdnů zadržováno na Gibraltaru kvůli podezření, že veze do Sýrie ropu, což zapovídají sankce Evropské unie. V polovině tohoto měsíce však bylo propuštěno poté, co Írán ujistil, že náklad do Sýrie nesměřuje.

"Máme spolehlivou informaci, že tanker je na cestě a míří do Tartusu v Sýrii. Doufám, že změní kurz," uvedl Pompeo. "Bylo velkou chybou věřit, Zarífovi" dodal s odkazem na íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa, který ujišťoval, že tanker do Sýrie nepopluje.

USA tvrdí, že tanker patří íránským revolučním gardám, jež Washington nedávno označil za teroristickou organizaci. "Plavidla jako Adrian Darya 1 umožňují (revolučním gardám) přepravovat velké objemy ropy, kterou se snaží skrývat a nezákonně prodávat k financování nepřátelských aktivit režimu a šíření terorismu," uvedla náměstkyně amerického ministra financí Sigal Mandelkerová. "Každý, kdo poskytuje podporu lodi Adrian Darya 1, se vystavuje riziku, že bude sankcionován," dodala.

Íránský ministr zahraničí dnes na twitteru obvinil Spojené státy, že se podílejí na "pirátství a hrozbách", jejichž cílem je zabránit Teheránu prodávat ropu jeho tradičním klientům. "Přestaňte nás obtěžovat ministře Pompeo, budeme prodávat ropu všem kupujícím," dodal Zaríf.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď