USA stahují z Venezuely méně důležitý diplomatický personál

foto Protivládní protesty v Caracasu, které vypukly po zadržení 27 členů národní gardy, kteří podle vedení země usilovali o odstranění prezidenta Nicoláse Madura.

Caracas/Washington - Americké ministerstvo zahraničí stahuje z Venezuely méně důležitý diplomatický personál, uzavření ambasády neplánuje. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Vůdce venezuelské opozice, předseda parlamentu Juan Guaidó, se ve středu prohlásil úřadující hlavou státu. Dosavadní prezident Nicolás Maduro Guaidóův krok označil za pokus o státní převrat. Tento postoj zastává také venezuelská armáda. Guaidó dnes uvedl, že zváží amnestii autoritářského prezidenta Madura a jeho spojenců, pokud mu pomohou ve Venezuele znovunastolit demokracii, napsala agentura AP.

"Jednáme tak s ohledem na bezpečnostní situaci ve Venezuele. Zavření ambasády neplánujeme," zdůvodnilo odchod části diplomatického personálu amerického ministerstva zahraničí v prohlášení. Americká ambasáda v Caracasu vyzvala americké občany, aby "vážně zvážili", zda Venezuelu neopustit, dokud jsou dostupné komerční lety.

Poté, co americký prezident Donald Trump ve středu uznal Guaidóa za hlavu země, Maduro přerušil diplomatické styky s USA a zaměstnancům ambasády USA dal tři na odchod ze země.

Naposledy se na stranu venezuelské opozice postavilo Německo. "Co se týče Venezuely, nejsme neutrální," napsal na twitteru německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Podporujeme venezuelský parlament, který zvolil lid. Maduro postrádá jako prezident demokratickou legitimitu," dodal.

Podobně se ve čtvrtek vyjádřil i předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Stávající režim označil za nelegitimní, protože Maduro nezískal prezidentský úřad ve svobodných a čestných volbách.

Vedle USA uznaly Guaidóův krok některé další země amerického kontinentu. Představitelé řady evropských zemí i zástupci Evropské komise ve čtvrtek venezuelskou opozici a jí ovládaný parlament podpořili. Vyzvali také k novým volbám ve Venezuele. Výslovně ale šéfa parlamentu Guaidóa úřadujícím prezidentem neuznali.

Turecko, Sýrie, Rusko, Čína a Írán uznání Guaidóa hlavou Venezuely kritizovaly a vyjádřily podporu autoritářskému prezidentovi Madurovi.

Papež František, který ve čtvrtek zahájil návštěvu Panamy, se nepostavil ani na jednu stranu konfliktu.

Guaidó se zdržuje na neznámém místě. Televizi Univision řekl, že pokud mu Maduro a jeho spojenci pomohou s návratem k demokracie, mohl by jim udělit amnestii.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval k tomu, aby se kvůli situaci ve Venezuele sešla v sobotu Rada bezpečnosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 21. února 2019

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď