USA stáhly obvinění proti Erdoganovým strážcům, jež napadli Kurdy

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump (vpravo) a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan během schůzky v Bílém domě.

Washington - Americké úřady v tichosti stáhly obvinění proti 11 příslušníkům osobní stráže tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kteří loni v květnu ve Washingtonu napadli kurdské demonstranty. Podle agentur AP a AFP to ve čtvrtek potvrdily americké justiční zdroje.

Úřady původně vyšetřovaly celkem 19 lidí z napadení Kurdů protestujících proti Erdoganově návštěvě v USA. Nakonec obvinily 15 strážců. Loni v listopadu ale obvinění opět stáhly proti čtyřem z nich a letos v únoru proti dalším sedmi. V únoru tak učinily těsně před návštěvou končícího amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona v Turecku. Ankara proti stíhání důrazně protestovala.

K potyčkám došlo loni 17. května po setkání tureckého prezidenta s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Podle americké policie strážci Erdogana a další členové jeho doprovodu zasáhli tak brutálně, že bylo zraněno 11 osob.

Obvinění stále platí proti zbývajícím čtyřem strážcům. Za násilí jim hrozí v případě soudního řízení až 15 let vězení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď