USA si připomínají 50. výročí startu lodi Apollo 11

foto Muzeum letectví a vesmíru ve Washingtonu znovu vystavilo skafandr, ve kterém jako první člověk Neil Armstrong chodil po Měsíci.

Mys Canaveral (USA) - Spojené státy dnes slaví 50. výročí startu kosmické lodi Apollo 11, která dopravila první astronauty na Měsíc. Lunární modul tehdy čtyři dny po startu ze Země přistál na Měsíci, na jehož povrch jako první člověk vstoupil Neil Armstrong následovaný Buzzem Aldrinem. Na Zemi se astronauti vrátili po osmi dnech 24. července 1969, což nyní symbolizují slavnosti, které potrvají osm dní.

Fotogalerie

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pozval Aldrina a třetího člena lunární výpravy Michaela Collinse, který přistání na měsíčním povrchu zajišťoval z velitelského modulu na oběžné dráze kolem Měsíce, aby výročí startu oslavili přímo v 09:32 místního času (15:32 SELČ) na odpalovací rampě 39A. Právě odtud v uvedený čas v roce 1969 raketa Saturn V s trojicí astronautů odstartovala.

Lidi dostali na Měsíc zatím jen Američané, sondy i SSSR a Čína. 
Grafický profil k 50. výročí (20. července) přistání prvního člověka na Měsíci - přehled "měkkých" přistání pozemských sond na Měsíci

Na mys Canaveral ale přicestoval jen Collins, Aldrin se podle AP z nezveřejněných důvodů nedostavil. Collins prohlásil, že by si přál, aby si tento jedinečný moment mohl připomenout společně s Aldrinem a také s Armstrongem, který v roce 2012 zemřel.

Oslavy ale na Armstronga nezapomínají. Muzeum letectví a vesmíru ve Washingtonu dnes znovu vystavilo skafandr, ve kterém Armstrong chodil po Měsíci. Skafandr, který váží bezmála 35 kilogramů, byl zrestaurován a nyní podle AP vypadá jako nový. Opětovného vystavení skafandru se zúčastnili americký viceprezident Mike Pence, šéf NASA Jim Bridenstine a Armstrongův syn Rick.

Armstrong udělal v roce 1969 pověstný "velký skok pro lidstvo". 
Grafický profil k 50. výročí (20. července) přistání prvního člověka na Měsíci.

Kvůli renovaci obleku byla vypsána sbírka, která cílovou sumu ve výši 500.000 dolarů (11,4 milionu korun) shromáždila za pět dní. Pence k tomu poznamenal, že Američané tak prokázali úctu k zachování symbolu Armstrongovy odvahy. Astronauty pak viceprezident označil za hrdiny.

Vesmírné a raketové středisko dnes zorganizovalo v Huntsville ve státě Alabama hromadný odpal 5000 modelů raket, čímž chtělo zároveň pokořit světový rekord. Huntsville je přezdíváno raketové město kvůli jeho spojitosti s americkým vesmírným programem. Je mimo jiné místem, kde se zrodil legendární raketový nosič Saturn V.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je čtvrtek 23. ledna 2020

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď