USA se spojenci jednají o rozmístění raket v Asii

foto Ilustrační foto - Americký ministr obrany Mark Esper.

Washington - Washington jedná se spojenci o možném rozmístění raket středního a krátkého doletu v Asii. Napsala to agentura AP s odvoláním na vysoce postavené pracovnice ministerstva zahraničí USA. Konzultace probíhají na základě nedávného rozhodnutí americké vlády odstoupit od smlouvy s Ruskem o omezení tohoto druhu zbraní.

Rozhodnutí opustit smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) padlo v USA letos v únoru a platnost smlouvy skončila počátkem srpna. Z porušování dohody se obviňují vzájemně Moskva i Washington. Den po vypršení platnosti americký ministr obrany Mark Esper uvedl, že by podpořil brzké rozmístění konvenčních raket středního doletu v Asii.

Konzultace o rozmístění raket dnes novinářům potvrdila náměstkyně amerického ministra zahraničí pro kontrolu zbrojení a mezinárodní bezpečnost Andrea Thompsonová. "Bude to svrchované rozhodnutí příslušných států. Jakýkoli krok v regionu bude konzultován s našimi spojenci, není to jednostranné americké rozhodnutí," řekla diplomatka.

Žádné konkrétní země Thompsonová nejmenovala, podle expertů jsou ale hlavními kandidáty Japonsko, Jižní Korea a Austrálie, které s USA spojují obranné smlouvy. Všeobecně se má za to, že krok Washingtonu vyvolalo rostoucí vyzbrojování Číny. Peking varoval, že v případě rozmístění amerických raket podnikne odvetná opatření.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 28. května 2020

Očekáváme v 23:00 11°C

Celá předpověď