USA se snaží vyřešit problém se zahraničními bojovníky v Sýrii

foto Ilustrační foto - Bojovníci takzvaného Islámského státu (IS) se vzdávají v syrské Rakce.

Washington - Spojené státy vyzvaly své spojence, aby jim pomohli vypořádat se s rostoucím počtem zahraničních bojovníků, které v Sýrii zadržely Američany podporované arabsko-kurdské milice SDF. Podle Spojených států by tito radikálové měli být postaveni před soud v jejich domovských zemích, uvedla agentura AP.

Očekává se, že americký ministr obrany Jim Mattis nastolí téma zahraničních bojovníků již příští týden v Římě, kde se uskuteční setkání USA s dalšími členy koalice bojující proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii.

Téma získalo na naléhavosti poté, co SDF před pár dny oznámily zadržení dvou britských příslušníků Islámského státu, kteří se podíleli na mučení a vraždění západních rukojmí. Šlo o poslední živé členy původně čtyřčlenné bandy, známé kvůli britskému přízvuku jejích členů jako Beatles.

Skupina britských radikálů měla na starosti západní zajatce. Její členové se objevili na několika videích, které ukazovaly popravy britských a amerických zajatců. Jejich obětí byl v roce 2014 i americký novinář James Foley. Podle listu The New York Times sťali kolem třiceti lidí.

Američané přitom tyto ozbrojence nechtějí poslat do věznice v kubánském Guantánamu, kde drží osoby podezřelé z terorismu. Britové se nicméně již vyjádřili, že si také nepřejí, aby se radikálové vrátili zpět do Británie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď